Araç Muayene İşlemleri


Araç muayene vize işlemleri, egzoz gazı emisyon ölçümleri ve muayene öncesi ön kontrol konusunda dikkat etmeniz gerekenleri inceledik. TÜVTURK ülkemizde periyodik araç muayenesi konusunda tek yetkili kuruluş olarak hizmet veriyor. TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında periyodik araç muayenesi, vize dışında yola elverişlilik muayenesi, tadilat sonrası muayene, zorunlu muayene, egzoz gazı emisyon ölçümü ve tespit hizmetleri de veriliyor. Egzoz gazı emisyon ölçümünü ise dilerseniz başka yetkili istasyonlarda da yaptırabilirsiniz.

Periyodik taşıt muayenesi ile ilgili kusur kriterlerini, gerekli belgeler ve evrakları, zorunlu ekipmanlar listesini, muayene ücretlerini, randevu sistemini ve merak edilenleri sizler için derledik.

Araç Muayene İstasyonu

Araç muayene istasyonlarındaki Kusur kriterleri Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü tarafından belirleniyor.

Araç muayenesindeki genel kriterler ise şunlar:
Aracın tüm ekipmanları ve emniyet kemerleri tam olmalı, Işıklandırmaları eksiksiz, Tüm yürüyen aksam, lastikler, yol güvenliği için uygun, Görüş şartlarını engelleyen bir unsur ya da eksiklik bulunmamalı, Fren değerleri yerinde, Direksiyon ve ilgili sistemleri problemsiz olmalı ve ruhsat bilgileri araç ile uyuşmalı.
Lastiklerin diş derinliği 1.6 mm ‘nin altında olmamalıdır. Ayrıca jantlarda kırık, çatlak, eğrilme olmaması gerekiyor.
Detaylı kriterleri ve Ağır Kusur ve Hafif Kusurları içeren kusurlar tablosunu Ulaştırma Bakanlığı’nın bu sayfasına tıklayarak görebilirsiniz.

Muayene ön hazırlığı için kontrol etmeniz gereken tabloyu TÜVTURK sayfasında bulabilirsiniz.

Araç Muayenesi Bakım Noktaları

Araç Muayenesi Bakım Noktaları

Araç Muayenesi için gerekli belgeler ve evraklar

T.C. Kimlik numaralı Nüfus cüzdanı, Ehliyet ya da pasaport
Araç Ruhsatı. (Araç trafik ve tescil belgesi) Ruhsatınızda muayene onayı için yer olması gerekiyor yok ise Şöförler Cemiyeti’nden EK-1 Belgesi alabilirsiniz.
Vize alabilmek için aracınızın vergi borcu, trafik cezası ve OGS borcu olmamalı. (www.gib.gov.tr adresinden vergi borç durumunuzu kontrol edebilirsiniz.)
Trafik sigortası : Mali sorumluluk sigortası belgesi. (Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin.)
Egzoz Gazı Ölçüm Muayene Belgesi, Egzoz Gazı ölçümü olmaması ağır kusur olarak düzenlendiğinden aracınızın durumuna uygun periyodlarda egzoz gazı ölçümü yaptırmalısınız.
Araç muayeneye gelecek araç kendi üzerinize değilse unutmayın bir kişi bir takvim ayı içerisinde başka bir gerçek kişiye ait sadece bir aracı muayeneye getirebiliyor ama noter onaylı vekaletname ile işlem yapılabiliyor.
Üzerinde tadilat yapılan araçlar için: Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tahsilat projesi ve hesapları
LPG ve CNG takılı araçlar için: Gaz Sızdırmazlık Raporu

Araç Muayenesi için gerekli ekipmanlar

Otomobiller
İlkyardım çantası: 1 adet
Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m), 2 Adet
Hidrofil gaz steril (10×10 cm 50’lik kutu), 1 Kutu
Üçgen sargı, 3 Adet
Antiseptik solüsyon (50 ml), 1 Adet
Flaster (2 cm x 5 m), 1 Adet
Çengelli İğne, 10 Adet
Küçük makas (paslanmaz çelik), 1 Adet
Esmark bandajı, 1 Adet
Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden), 1 Adet
Yara bandı, 10 Adet
Alüminyum yanık örtüsü, 1 Adet
Tıbbı eldiven, 2 Çift
El feneri, 1 Adet

Üçgen reflektör: 2 adet
Yangın söndürme cihazı: 1 adet 1 kg
Stepne: 1 adet

Diğer araç türleri için ek olarak
Taksiler için ek olarak İç Lamba ve Taksimetre
Minübüsler için : İç Lamba, Boyun Korsesi (her on koltuk için en az 1 adet), Acil durum çekici
Otobüsler: Takograf, Engel İşareti (ECE 70’e uygun)
Kamyon: Yangın söndürme cihazı: en az 4 kg (azami ağırlığı 12 tondan fazla olanlar için 6 kg, tehlikeli madde taşıyanlar için 2 adet 6 kg), Takograf, Engel İşareti, Arka işaret levhası
Çekici: Yangın söndürme cihazı: en az 6 kg, Takograf: 1 adet (çalışır durumda), Engel İşareti
Traktör: Üçgen Reflektör, Uyarı lambası
Motosiklet ve Motorlu Bisikletler için : Kask ve koruyucu gözlük

2011 Yılı Araç Muayene Ücretleri

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi taşıtı, Römork, Yarı römork : KDV Dahil Ücret 135,7 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker: KDV Dahil 181,72 TL
Traktör (Römorklu-Römorksuz), Motosiklet, Motorlu bisiklet : KDV Dahil 69,62 TL

Muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücreti % 5 fazlası ile tahsil ediliyor. Ay kesirleri tam ay olarak hesap ediliyor yani 1 günlük olsun 20 günlük olsun gecikme 1 ay olarak değerlendiriliyor.

Egzoz Muayene Egzoz Emisyon ölçümü 2011 yılı ücreti : 25 TL (KDV Dahil)

“Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” Muayene raporu alan araçların muayeneleri onaylanmıyor, bu durumda muayene tekrarını, bir ay içinde aynı muayene istasyonunda ücretsiz yaptırabilirsiniz. Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınıyor.

Araç Muayenesi konusunda merak edilenler

Araç Muayenesi öncesinde vergi borcu kontrolü yapılır, aracın vergi borcu, OGS ve trafik cezası olmaması gerekiyor. Bu kontrol artık Tuvturk istasyonlarında da yapılıyor. Bu belgenin ismi ise Fenni Muayene İzin Belgesi.

Hususi binek otomobiller ve iki veya üç tekerlekli araçlar için muayene periyodu ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir, Resmi otomobillerde ilk iki yaş sonunda ve devamında iki yılda bir, Traktörlerde ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir, diğer motorlu araçlarsa (ticari araçlar, taksi, otobüs, kamyon gibi) ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir vize işlemine tabi tutuluyor.

Aracınızın motor numarası okunamıyorsa Periyodik Araç Muayenesinde “Hafif Kusur” olarak değerlendirilip araç
muayeneden geçiyor. Tespit veya Ek1 işlemlerinde tespit edilmesi amacıyla yetkili servislere yönlendiriliyor. Kirlenme, paslanmadan dolayı aracınızın şasi numarası görünmüyor ise bu bir emniyetsiz kusur olarak değerlendiriliyor.

Aracınızın dış görünümünün kötü, kaportasının çizik, ezik, boyası aşınmış olması veya bölgesel paslanmalarının olması önemli değildir bunlar kusur olarak sayılmıyor fakat taşıyıcı parçalar olan dingil, amortisor vs. gibi parçalarda bunlar kusur olarak değerlendirilebilir.

Araç jantlarının çelik ya da alaşım olup olmaması önemli değildir. Fakat jant ölçüleri araca uygun olmalı.

Araçlarınız kaç yaşında olursa olsun muayeneden geçebilir, muayene işlemlerinde aracın yaşına bakılmıyor sadece gerekli şartları yerine getirmesi yeterli. 1940 model bir otomobil bile muayeneden geçebilir.

Arabanızın üzerinde bulunan görseller, reklamlar ve yazılar sorun olabilir. Araçların üzerindeki reklam ve logoların trafik kanununa göre tescil edilerek kullanılması gerekiyor.

Modifiyeli arabaların da araç vizesi alması mümkün, araçta çok büyük bir modifiye veya tadilat işlemi yapılmışsa yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tahsilat projesi ve hesapları ve bunların ruhsata işlenmesi gerekiyor, bunların dışında dikkat etmeniz gereken noktalar aracın jantlarının boyutları, çıkıntılar, yürüyen aksamda ve güvenlik unsurlarında eksik olmaması.

1 Ağustos 2011 den İtibaren 2011-2012 Yıllarında Uygulanacak Olan Kusurlar Tablosu, Araç muayene istasyonları ve iletişim bilgileri, randevulu sistem ile çalışan istasyonlar, egzoz gazı emisyon ölçüm hizmeti veren istasyonlar, yola elverişlilik muayene hizmeti verenler, kusur grupları, Bazı Ülkelerde Araç Muayeneleri ve Araç Muayene İstasyonları Projesi gibi konularda detaylı bilgiler için Ulaştırma Bakanlığı’nın bu sayfasından yardım alabilirsiniz.

Araç muayene randevu sistemi için https://reservation.tuvturk.com.tr adresine giriniz. Araç muayenesi için randevu sistemini kullanarak belirli bir gün ve saat aralığı için randevu alabilirsiniz.

TüvTurk Çağrı Merkezi telefon numarası 0850-222-8888

Tiyatrocu Müfit Kayacan’ın Tayfun Talipoğlu’yla gerçekleştirdiği Tüv Türk röportajını da Araç Muayene İstasyonlarından bahsetmişken tekrar izlemek yerinde olacak.

6 Yorum : “Araç Muayene İşlemleri”
  1. galip ::
  2. ahmet dereli ::
  3. turk_er ::
  4. ugur ::
  5. ibrahim ::
  6. levent erarslan ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir