Euro NCAP


Oto Fanzin sayfalarından da sık sık yerverdiğimiz Euro NCAP(European New Car Assessment Programme) ya da Türkçe karşılığıyla Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı, Belçika’da 1997 yılında Taşımacılık Araştırma Laboratuarı (Transport Research Laboratory) ve Birleşik Krallıklar Taşımacılık Departmanı (UK Department for Transport) tarafından kurulmuş.

Araç güvenliğini değerlendiren program, 7 Avrupa Hükümeti, Avrupa Komisyonu ve Avrupa ülkeleri tarafından kabul görmekte.
NCAP programı ilk olarak 1979 yılında Amerika’da ortaya çıkmış daha sonra Avustralya ve Yeni Zellanda programı ANCAP, Latin Amerika programı Latin NCAP ve Çin programı C-NCAP oluşturulmuş.
Euro NCAP yıldız vererek yaptığı derecelendirmede önden, yandan, yolcu vb. çeşitli çarpışma testleriyle araçların performanslarını ortaya koyuyor.
Sistem 2009 yılında alınan bir kararla yaya güvenliğine eskisiden daha çok önem veriyor. Derecelendirme sisteminde önem arz eden bir diğer konu ise çocukların güvenliği.
Euro NCAP araçları binek, MPV, arazi, üstü açık ve pick-up olarak sınıflandırıyor. Euro NCAP üyeleri ise Allgemeiner Deutscher Automobil-Club e V (ADAC), Bundesministerium für Verkehr, Bau und Stadtentwicklung, Department for Transport (DfT), Dutch Ministry of Transport, Public Works and Water Management, Département des Transports, Generalitat de Catalunya, International Consumer Research and Testing , FIA, Swedish Transport Administration
Trafikverket, Thatcham, Ministère de l’Ecologie, de l’Energie, du Développement durable
et de l’Aménagement du Territoire ve ACI – Automobile Club d’Italia’dan oluşuyor.

ATD

Dummy ailesi


NCAP testleri sırasında ATD(Antropomorfik Test Cihazları) adı verilen, ölçü ve ağırlıklarıyla insan vücudunu simule eden ve her tarafından veri kayıt edip/aktarabilen cansız mankenlere yerveriliyor. Dummy adı verilen ATD’ler, SID, BioRID, CRABI ve THOR olmak üzere 4 grupta farklı özelliklere sahip olarak görev yapıyorlar.

Euro NCAP’in enleri:
En iyi yetişkin korumasını 37 puanla bugüne kadar Nissan Qashqai 2008 ve Renault Megane 2008 elde etmiş.


En iyi çocuk korumasını ise 43 puanla Nissan X-trail ve Toyota Prius paylaşıyorlar.


En iyi yaya korumasını ise 28 puanla Citroen C6 elinde tutuyor.

Bugüne kadar Euro NCAP’in en kötü sonucunu ise 1997 yılında test edilen Rover 100 almış.

Euro NCAP önden çarpışma testlerinde 64 km/h (40mph) hızındaki otomobil(araç) duran bir bariyere çarpar. Yan çarpışma testlerinde ise 50 km/h (31mph) hızında bir bariyer otomobilin(aracın) sürücü kapısı tarafından çarpmaktadır, direk ile yapılan çarpışma testleri ise 29 km/h (18mph) hızında yanal harekete sahip otomobil(araç) 259mm çapındaki durağan haldeki bir direğe yine sürücü kapısı tarafından çarptırılmak suretiyle gerçekleştirilir.
Euro NCAP tarafından yapılan bu testler otomobil üreticilerinin güvenlik donanımlarını geliştirmesini ve standart hale getirmesini sağlamak trafik güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir