Ford Kuga


Ford’un Ford Focus, Volvo S40, Volvo C30, Maxda 3, Volvo V50 ve Ford C-Max ile birlikte C1 platformunu paylaşan kompakt crossover SUV sınıfındaki aracı Ford Kuga, ilk olarak 2008 yılında yollara çıktı. Ford Maverick modelinin devamı olarak Saarlouis, Almanya’daki Ford fabrikalarında üretilen Kuga ülkemize 2.0l Duratorq TDCI 140PS motor ve PowerShift otomatik vites seçeneğiyle ithal ediliyor.

Ford Kuga

Ford Kuga

Titanium ve Selective donanım seçeneklerine sahip araç 4×4 çekiş özelliğine sahip. Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldızla ayrılan Ford Kuga, dış görünümüyle diğer Ford modellerini anımsatsa da kendine özgü çizgilere sahip.

Kaslı ve yüksek tasarlanmış ön kaput çizgisi, minik havalandırma ızgarasıyla oldukça spor görünürken, kenarlara yerleştirilmiş ve arkaya doğru uzanan farlarıyla da sınıfını belli ediyor. Yan tasarmıdaki çıkık ve şişkin çamurluklar her ne kadar araç araziye girecekmiş izlenimi yaratsa da yollara çıkan bir çok Kuga ömrü boyunca çamurla hiç tanışmıyor. Bir station wagon tasarımından çok yüksek bir hatchback tasarımını andıran yan çizgileri yukarıya doğru devam ederek, yan camları daraltıyor.

Ford Kuga

Ford Kuga


Arka kısım da ön taraf gibi oldukça sportif çizgilere hakim. Çift parçalı olarak açılan bagaj çizgisiyle dışarı doğru uzuyor ve bu da aracı oldukça çekici kılıyor. Köşelere yerleştirilmiş farlar ise aracın karakteristil özelliklerinden.
Genel olarak Ford Kuga dış çizgileriyle iri boyutlarını oldukça başarılı gizleyerek hantaldan çok sportif olarak algılamamızı sağlıyor. Arka tarafta yeralan yan kelebek camları dışında aracın görünümü beğendiğimizi itiraf etmeliyiz.
Ford Kuga’nın iç tasarımı ise bir Ford klasiği, hangi Ford modeline giderseniz gidin Kuga’yla benzeştiğini görmek olası. En azından Kuga’da daha derli toplu bir tasarım tercih edilmiş. Kesinlikle kalitesiz değil fakat lüks de sayılmaz. Ford Kuga bir SUV içinde olduğunuzu sadece yüksekte konumlandırılmış koltuklarıyla hissettiriyor. İnsan iç tasarımda biraz daha heyecan arıyor, kabul etmeliyiz ki Nissan Juke’a benzmesi de en az bunun kadar kötü olurdu.

Ford Kuga

Ford Kuga


Ford Kuga, 4443mm uzunluğa, 2128mm genişliğe, 1710mm yüksekliğe sahip, aks aralığı ise 2690mm olarak belirtilmiş. Araç tam boyutlu bir sedandan kısa boyutlarıyla 11,5m dönüş çapına sahip.
Teknik Özellikleri
Motor (silindir sayısı)
Motor Hacmi
Maksimum Güç
Maksimum Tork
Son Hız
0-100km/h hızlanma
Şanzıman
Tüketim 100km(şehiriçi/şehirdışı/ortalama)
Bagaj Hacmi
Ağırlık
CO2 Salınımı2.0l Duratorq TDCi 140Ps PowerShift
4 silindirli, 16 supap, Euro5
1997cc
140Hp
320Nm
183km/s
10,7sn
6 ileri PowerShift
8,5/5,8/6,8lt
360l
1672kg
179g/km
Ford Kuga’nın motoru 1672kg ağırlığa rağmen yeterli hızlanmayı sunuyor, yakıt tüketimi ağırlığıyla doğru orantılı olarak şehiriçinde biraz artsa da kabul edilebilir sınırları geçmiyor.

Ford Kuga

Ford Kuga


Ford Kuga başta da söylediğimiz gibi sadece 1 motor ve 1 şanzıman seçeneğiyle ithal ediliyor. Ford Kuga Titanium 2.0TDCi 140PS PowerShift 79.980TL fiyatla satılırken, Ford Kuga Selective 2.0TDCi 140PS PowerShift 90.415TL fiyattan alıcı bekliyor.
Deri kaplı koltukları, cam tavan seçeneği, sportif ön koltukları, bluetooth, tek tuşla çalıştırma, çok fonksiyonlu orto konsol, çift bölgeli otomatik iklimlendirme, ısıtmalı ve güneş yansıtma özelliğine sahip ön camlar Ford Kuga’nın bazı donanım özellikleri.
Ford, Kuga’yla sınıfında Audi Q3, BMW X1, Land Rover Freelander, VW Tiguan, Volvo XC60 gibi lüks kompakt SUV araçların yanında Toyota RAV 4, Nissan Juke, Suzuki Grand Vitara, Mitsubishi Outlander, Skoda Yeti, Kia Sportage, Subaru Forester gibi modellerle de yarışıyor.

Ford Kuga‘yı ikinci elde 60.000-80.000TL aralığında bulmak mümkün. Açıkçası gerek motor gerekse şanzımanı göz önüne alındığında Ford Kuga‘nın sınıfının en başarılı örneklerinden birisi olduğunu itiraf etmemiz lazım. Dış görünüşü hala güncel sayılabilecek aracı 1. elde düşünmeseniz bile 2. elde mutlaka satın alma listenizin başına koymalısınız.

5 Yorum : “Ford Kuga”
  1. pundu ::
  2. anti-pundu ::
  3. ege ::
  4. Murat K. ::
  5. mithat c. kazlıkaya ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir