Ford Mondeo 2013


Ford‘un Avrupa ve Amerika’da aynı sınıfta farklı model tasarım anlayışının daha önce yine Oto Fanzin sayfalarında tanıttığımız Ford Kuga 2013 ile sona erdiğini duyurmuştuk. Ford bu süreci, Amerika’da Ford Fusion‘un yerini alacak tasarım kökleri Avrupa’ya dayanan Ford Mondeo 2013 ile devam ettiriyor.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo MK5, 2007 yılında üretimine başlanan MK4 ile benzer bir tasarım çizgisine sahip. Yeni Ford Mondeo‘da daha da sertleşen hatlar ve alçalan tavan çizgisi aracın bir aile otomobili olduğunu kimi zaman unutturuyor. Yandan bakıldığında ön tasarımıyla bıçkın Japon tasarımlarını anımsatan Mondeo, arka tasarımıyla MK4 modeline çok benziyor. İncelen far tasarımı ve ön doğru eğilim motor kaputu aracı her an ileriye atılmaya hazır olarak algılamamıza katkıda bulunuyor. Tamponla ikiye ayrılan dev altıgen ön ızgara Audi’den görmeye alışkın olduğumuz bir detay fakat kaslı kaput çizgileri kenarlara itilmiş ince farlar bir ara Ford himayesinde olan Aston Martin’den esinlenilmiş gibi. Artık bir parça eskise de göz oldukça hoş gelen arka tasarım yeni bagaj çizgisi, egzos çıkışları ve kendi içindeki dalgalı tasarımıyla çok sportif.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013


Yeni Mondeo, 4 kapılı bir aile otomobili olduğunu unutmuşa benziyor. Sınıfındaki rakiplerini de göz önüne alırsak en iddialı tasarımlardan bir tanesine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Aracın iç tasarımı özellikle de gösterge paneli Amerika kaynaklı bir marka olduğunu bize hatırlatıyor. Yeni nesil Focus ve Fieasta’da yeralan iç tasarım detayları iyi ki Mondeo’da kullanılmamış diyoruz fakat iç tasarımın gösterge paneli dışında çok da heyecan verici olduğu söylenemez. Son yıllarda düşen Ford iç tasarım kalitesi artırılmışsa bir çok kişinin bu tasarsımı severek kullanabileceğini söylemek mümkün.
Ford Amerika’da yaptığı tanıtımda Mondeo için, 1,6l, 2l ve 2,5l hacme sahip 4 silindirli 3 motor seçeneği duyurdu. Bunlardan 2,5l dışındaki iki modeli yollarda görmemiz olası.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013


1,6l hacme sahip EcoBoost motor 179hp güç ve 233Nm tork üretiyor. 2l EcoBoost model ise 237hp güce ve 250Nm torka sahip. Serinin en geniş hacimli versiyonu ise 2,5 litrelik olanı. 170hp güç üreten motorun torku 230.5Nm, değerlerin düşük olmasının arkasında ise EcoBoost olmaması yatıyor. Kısa süre sonra hibrit motor seçeneğine de kavuşacak aracın dizel motorları hakkında ise detaylı bir bilgi şimdilik bulunmuyor fakat 1,6l, 2l ve 2,2l TDCI motorların kullanılması mümkün.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013


Genel hatlarıyla MK4 modelinin anımsatsa da Ford Mondeo 2013 oldukça iddialı ve şık bir tasarıma sahip. 1,6l dizel motor satışta olan modeldeki hataya düşülüp sadece manuel şanzıman seçeneğiyle satılmazsa satış rekorları kırması işten bile değil, Mondeo İngiltere gibi ülkelerde Alman rakiplerinden daha fazla satarak dayanıklılığını kanıtlamış bir model.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013


Ford Mondeo 2013‘ü bu yılın ortasında yollarda görebiliriz, steyşın vagon versiyon için ise gelecek seneyi beklememiz gerekiyor.

8 Yorum : “Ford Mondeo 2013”
  1. olşkş ::
  2. yss ::
  3. tutuklum ::
  4. TURAN ::
  5. alper ::
  6. uğur ::
  7. maestro ::
  8. gökmen ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir