Jeep Grand Cherokee 2011


SUV pazarının otomobil satışlarının büyük bir kısmını oluşturduğu Amerika kıtasında 1963-1993 yılları arasında üretilmiş olan Jeep Wagoneer‘ın takipçisi olarak 1993 yılında bu yana varlığını sürdüren Jeep Grand Cherokee, orta boyutlu SUV olarak adlandırılan sınıfta BMW X5, Audi Q7, VW Touareg ve Mercedes Benz M serisine kafa tutmak için Avrupa kıtası için baştan aşağıya sıfırdan tasarlandı.

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee

İlk kez 2009 New York Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Jeep Grand Cherokee, 2010 yılında üretilmeye başladı, ülkemize ithal edilmesi ise geçtiğimiz ay gerçekleşti. Fiat’ın Chrysler‘ı dolayısıyla Jeep’i de almasıyla birlikte yeni bir sürece geçen markanın en büyük yeniliği ise tasarımından çok artık nispeten ekonomik sayılabilecek motorlara da yerverilmesi olmuş.

WK2 kod adlı Grand Cherokee, 3.0l CRD V6 dizel motorla ithal ediliyor. Motor 241hp güç ve 500Nm tork üretiyor. Jeep Grand Cherokee, Limited ve Overland donanım seçenekleriyle ithal ediliyor.

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee


3 litrelik V6 dizel motor Fiat‘ın VM Motori ya da bilinen adıyla Multijeyt II ailesine ait.

Teknik Özellikleri
Motor (silindir sayısı)
Motor Hacmi
Maksimum Güç
Maksimum Tork
Son Hız
0-100km/h hızlanma
Şanzıman
Tüketim 100km(şehiriçi/şehirdışı/ortalama)
Bagaj Hacmi
Ağırlık
CO2 Salınımı3.0 CRD
V6, Turbo Dizel, 24 supap, 2 eksantrik
2987cc
241bg
550Nm
202km/s
8,2sn
5 ileri otomatik
10.3/7,2/8,3lt
782/1554lt
2347kg
?g/km

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee


Ön tasarımı Grand Cherokee‘nin bir Jeep olduğunu ispatlarken küçülen ön farları ve yatayda yerleştirilmiş arka farlarıyla artık olduğundan daha kibar ve sportif. Köşeli hatlarında yerverilen küçük kıvrımlar otomobilin olduğundan daha atik algılanmasını sağlıyor. İç tasarımı ise özellikle direksiyon sayesinde artık daha fazla Avrupalı. Klasik Amerikan tasarımından farklı olarak kontrol düğmeleri ve göstergeler daha küçük.

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee


2916mm aks aralığına sahip araç 4821mm uzunluğa, 2154mm genişliğe ve 1760mm yüksekliğe sahip. 4×4 otomobil, büyüklüğüne ve ağırlığına rağmen engellere takılmadan ilerleyebiliyor.
Jeep markasının sınıfının cip olarak anılmasına neden olduğu düşünüldüğünde bu köklü aracın girdiği bu değişim anlaşılmaz olsa da günümüz ekonomik şartları ve yeni tasarım iyi ki yapılmış dedirtiyor.

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee


83.343 Euro’dan başlayan fiyatları bu ciddi arazi taşıtını çoğu kullanıcı için ulaşılmaz kılarken benzer tasarım çizgilerini taşıyan yeni Jeep Compass ille de Jeep almak isteyenlere alternatif olabilir.

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir