Nissan Micra


Nissan’ın hatchback tipi küçük otomobili Micra’nın dördüncü jenerasyonu 80. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’ nda tanıtılmıştı. Ekonomik, rahat ve şık bir kompakt otomobil olan Micra ülkemizde oldukça ilgi görüyor. 2002 – 2010 yılları arasında üretilen üçüncü jenerasyon Micra’ların sevimli yönleriyle çektikleri ilgi 4. jenerasyonda da sürüyor.

2012 Nissan Micra

Micra Nissan tarafından 1982 yılından beri üretiliyor. Araç Japonya’da ve Latin Amerika’da March, Kuzey Amerika’da Nissan Versa ismini almıştır. Yakın zamanda Nissan Compact Sport Concept adıyla Micra temelli bir konsept otomobil de Şangay otomobil fuarında sergilenmişti.

Nissan Micra

Micra iç tasarım

Yeni Micra’nın iç tasarımı 3. nesile göre daha az şık olsa da daha çok fonksiyonellik kazanmış. Bej ve siyah renk kombinasyonu ile farklı bir hava sunmasına karşın orta konsolda toplanan navigasyon tasarımı bozuyor. Micra’larda Otomatik klima kontrolü standart olarak yer alıyor. Bluetooth, MP3 bağlantı ünitesi ve Direksiyondan kumandalı müzik sistemi diğer özellikler arasında. Saklama gözleri, katlanır arka koltuklar ve yüksek sayılabilecek tavan araca geniş bir iç hacim veriyor. Hıza duyarlı elektrikli direksiyon sistemi gayet güzel çalışıyor ve rahat bir kullanım sunuyor.

Nissan Micra


Dış tasarımda eski nesile göre daha sade bir tasarım hakim, kocaman pörtlek farlar biraz daha sade hale getirilmiş. Otomobilin yuvarlak hatları da bir nebze keskinleştirilmiş. En büyük değişiklik ise ön ızgarada yer alıyor.

Nissan Micra


ABS, EBD, Brake Assist, ön, yan ve perde hava yastıkları ve ESP gibi donanımlar Yeni Micra’nın Passion versiyonunundan itibaren en üst versiyonuna kadar standart olarak yer alıyor. Bu açılardan oldukça güvenli bir sürüş vaad ediyor. Brake Assist (fren destek sistemi) ise özellikle bayan sürücüler için önem taşıyor. Araç 4.5m ‘lik dönüş yarıçapına sahip. Micra’nın bagaj kapasitesi 265(lt).
Micra’nın Punch versiyonunda 15 inç alüminyum alaşımlı jantlar, yol bilgisayarı ve ısıtmalı ön koltuklar bulunuyor.

Micra 100km’de şehir dışı 4,3lt yakıt tüketim değerine sahip 80HP güç üreten yeni 1.2lt benzinli motorla donatılmış. Micra’da 3 farklı versiyon paketi, düz ve CVT otomatik vites seçenekleri bulunuyor. Versiyonlar: 1.2 PASSION 5DR/Düz, 1.2 PASSION 5DR/Otomatik, 1.2 PUNCH 5DR/Düz, 1.2 PUNCH 5DR/Otomatik.

Micra küçük boyutlarına göre çok da az yakan bir otomobil değil. 1.2 PASSION 5DR/Düz modelinin Yakıt tüketimi Şehir içinde 6.1 lt, Şehir dışı 4.3 ve Karışık 5 litre.

2012 Model Yeni Micra’nın fiyatları şu şekilde:
MICRA 1.2 5DRS PASSION M/T 30.160 TL
MICRA 1.2 5DRS PASSION CVT 32.947 TL
MICRA 1.2 5DRS PUNCH M/T 33.097 TL
MICRA 1.2 5DRS PUNCH CVT 35.883 TL

Nissan Micra alt yapısı ile tasarlanan sedan otomobili Nissan Sunny’yi de kısa zaman önce tanıtmıştı. Dış tasarımı Micra’dan epey farklı fakat içi aynı olan otomobili Nissan Sunny yazımızda bulabilirsiniz.

3 Yorum : “Nissan Micra”
  1. onur ::
  2. alik ::
  3. gökçe ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir