Otomotiv sektörü 2012 yılına zamlı girecek


Otomotiv sektörü 2012 yılına zamla girmeye hazırlanıyor. Euro’nun son yıllarda gösterdiği en büyük artışa tanık olmamız ve otomotiv sektörünün lokomotif araçlarının ithal modellerden oluşması nedeniyle otomotiv şirketleri 2012 model yılına sahip araçlarda zam yapacaklar.

Yüzde 2 ile yüzde 5 arasında gerçekleşecek zamların bazı markalara göre dağılımı ise şöyle:

Citroen 2012 için zam oranını %3 ve %4 olarak belirledi.
Renault’nun sahibi olduğu Dacia modellere göre değişmek şartıyla 2011 kayıtlı araçlara %2-3 arasında değişen zamda bulundu. 2012 model Dacia’larda maksimum zam oranı ise %5.
Fiat‘ın 2012 model araçlarında yapılan zam tutarı ortalama %4 olarak belirlendi.
Ford zam yapmaya 2011 modellerle başladı. 2011 modeller Ford’da %3 fiyat artışı gösterirken, 2012 modeller için artış %5 olarak hedeflenmiş.
Geely‘de 2012’ye zamlı giren modeller arasında. Geely için belirlenen zam oranı %3.
Türkiye’de de üretim yapan Hyundai‘nin zam oranı %2-3 aralığında modele göre değişiyor.
Kia modellerinde 2012 için ortalama zam miktarı %3.
Nissan 2012 yılı için sadece Note ve X-Trail modellerinde zam yaptı, açıklanan zam oranı %2.
Ülkemizde çok satan markalardan Renault 2012’de %5’e varan zam oranlarıyla satılacak.
Skoda 2011 model araçlara zam yapmadı, 2012 model araçlardaki artış ise ortalama %4.
Toyota‘nın 2012 modellerindeki zam oranı segmentine göre %1 ile %3 arasında değişiyor.
Zam yapanlar arasında Volvo‘da yeraldı. Çin sermayeli Volvo segmente göre 2012’ye %2 ile %3 arasında değişen artışla girecek.
VW cephesinde araç sıkıntısı nedeniyle 2011 model araçlarda zam yok, zaten stoklarda araç olmaması da tüketicinin 2011 model yılı için plan yapmasını engelliyor. 2012 model Volkswagen araçlardaki zam oranı ise %5. VW ticari araçlar için şuan bir zam görülmüyor ama artan Euro karşısında bir artış beklemek yerinde olacaktır.

Avro’nun artış seyrini sürdürmesi, otomobil şirketlerinin yaptıkları zamlar otomobil almak isteyenlerin biraz daha beklemesi gerektiğini gösteriyor. Yaz aylarında artan satışlar nedeniyle zaten yukarıda olan ikinci el pazarının sıfır araç fiyatlarındaki artıştan etkilenmesini de bekleyebiliriz. Yıl sonu otomobil firmalarının yaptığı kampanyalar için beklemek yerinde olabilir. Yeni araç almayı düşünen tüketicilerin acele etmeyip beklemesinde fayda var, Euro’nun artışının durulmadığı şu günlerde otomotiv ithalatçılarının zam kararı almasıyla artan fiyatlara tabiri caizse körükle gitmek yersiz bir hareket olacaktır. Yerli otomobil üretiminin olmadığı ve yabancı markalara bağımlılığın yüksek olduğu ülkemizde görünen o ki kaybeden önümüzdeki günlerde de yine vatandaş olacak.

2 Yorum : “Otomotiv sektörü 2012 yılına zamlı girecek”
  1. madur vatandaş ::
  2. mustafa ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir