Arabanın Yağ Kontrolü Nasıl Yapılır?

 Arabanın Yağ Kontrolü Nasıl Yapılır?
Okunuyor Arabanın Yağ Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araç motorunun sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için gereken maddelerden biri de yağdır. Yağ olmadığında motorun aksamlarında çalışma esnasında sorunlar meydana gelebilir ve yağın miktarındaki azalmalar da dahil olmak üzere her türlü yağ sorununda aracın motoru hasar görür. Aracın motor ömrünü uzatabilmek için mutlaka arabanın yağ kontrolü yapılmalıdır. Her araç için önemli olan yağ kontrolü aracın içerisinde bulunan mekanizmaların arasında adeta bir kan gibi dolaşarak parçaların da kullanımını uzatmaktadır. Bu nedenle aracınızın parçalarında ve ya çalışmasında sorunlar meydana geldiğinde yağ kontrolü yapmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Arabanın Yağının Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Peki motor yağının değişmesi gerektiği nasıl anlaşır? Arabanızdaki yağın miktarının ne kadar olacağını bilmiyor ve yağın azalıp azalmadığını nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız sürücü koltuğuna oturduğunuzda karşınıza çıkan yağ göstergesini takip etmeniz gerekir. Eğer aracınızın herhangi bir yağ sorunu yoksa ve aracınız için yeterli yağ miktarı bulunuyorsa yağ göstergesinde herhangi bir uyarı ışığı yanmayacaktır. Ancak aracınızın yağı azalmışsa ve yağ eklemesi yapmanız gerekiyorsa göstergede uyarı lambası yanmaya başlayacaktır.

Yağ Kontrolü Nasıl Yapılır?

Arabanın yağ kontrolü nasıl yapılır diye düşünüyorsanız öncelikle aracınızın motor kısmında bulunan yağ kutusunu açmanız gerekir. Elinizde en fazla 5 cm uzunluğunda olan yağ ölçme çubuğu bulunmalıdır. Bu çubuğu yağ bidonuna daldırdığınızda yağ miktarının bu çubuk üzerindeki iki çizgi arasında bulunması gerekir. Eğer bu çizgilerden daha az miktarda ise yağ eklemesi yapmanız gerekir. Yağ miktarınız bu iki çizgi arasında ise yağ sorunu yaşamayacaksınız demektir.
Aracınızın yağ kontrolünü yaparken mutlaka aracınızın düz bir yerde durduğuna dikkat etmelisiniz. Yağ kontrolünden önce aracınızın en az yarım saat çalıştırılmamış olması gerekir. Yağ bidonunun olduğu yeri bulmak için aracınızın motor kaputunu açın ve motorla birleşik halde olan üzerinde ise sarı renkli bir kapağın bulunduğu yağ bidonunu açarak kontrolünüzü yapabilirsiniz. Araçlar 1000 km yol kat ettikleri zamanlarda yağ göstergesinde düşmeler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle yağ göstergenizi özellikle şehir dışına çıktığınızda ya da uzun mesafeli yollara hazırlandığınızda önceden kontrol etmelisiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın