Aracınız Kışa Hazır mı?

 Aracınız Kışa Hazır mı?
Okunuyor Aracınız Kışa Hazır mı?


Mevsim değişimine paralel olarak değişen hava koşulları aracınızı ve sürüşü doğrudan etkiler. Özellikle soğuk havalarda donmadan kaynaklanan otomobil çalışma aksaklıkları ve lastik sorunları sebebiyle kayma ve patinaj gibi sürüş problemleriyle karşılaşırsınız. Aracınız ister bir suv 4×4 olsun ister küçük bir otomobil, çalışma ve sürüş sorunları ile karşılaşmamak için kış aylarına girmeden araç bakımınızı yaptırmanızda fayda var. Kış bakımı denildiğinde dikkat edilmesi ve değiştirilmesi gereken şeyler hakkında sürücülerin de bilgili olması gerekli. Böylelikle aracınıza bir serviste bakım yaptırıyor olsanız bile nelerin yapılıp yapılmadığını takip edebilirsiniz. Aşağıda kış bakımında yapılması gerekenleri listeledik.

Kış Lastikleri

Lastikler

Olası lastik sorunları, kış koşulları ile de birleşince patinaj ve fren mesafesinin uzaması gibi sorunlar yaratır. Özellikle yağmurlu ve karlı hava koşullarında lastik bakımının yapılmış olması gerekir. Lastik bakımında önemli olan iki unsur lastiğin havası ve profil kalınlığı olarak özetlenebilir. Havası azalmış bir lastikle kış koşullarında sürüş oldukça riskli olacaktır ve aynı şekilde profil kalınlığı azalması da problem yaratıp kaymalara sebep olur.

Antifriz

Antifriz

Antifriz aracınızda yaz kış bulunur. Ancak kışın varlığı daha da önemli hale gelir. Antifriz kışın soğuk havalarda donmayı önleyerek aracı korur.

Akü

Akü Kontrolü

Soğuk havada akülerin işi de zorlaşır, çünkü soğuk havada motoru çalıştırmak için daha fazla enerji gerekir. Bu nedenle kış başında akü kontrolü yapılması çok önemlidir. Akü, kış bakımı sırasında gerekli durumlarda şarj edilir, eskiyse değiştirilebilir, akünün iç temizliği yapılır ve sıvı seviyesi kontrol edilir.

Hava Filtresi

Hava Filtresinin kış aylarına girmeden temizlenmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesi şarttır.

Rezistans

Kötü hava koşullarında rezistans arka camda buharlaşmayı önleyerek sürücüler için büyük kolaylık sağlar. Bu sebeple kışa girmeden rezistans kontrolünün yapılması ve gerekirse rezistansın değiştirilmesi büyük önem taşır.

Kalorifer

Havaların soğuması ile birlikte araç içinde ihtiyaç duyulacak en önemli sistemlerden biri de kaloriferdir. Kış başlamadan kaloriferinizin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olun.

Silecekler

Silecek lastiklerinin kış koşullarına göre kontrolünün yapılması, aşınmış silecek lastiklerinin değiştirilmesi ve bunun yanı sıra silecek suyunun da donmaya dayanıklı sıvı ile değiştirilmesi gerekir. Su fıskiyelerinin kontrolü de unutulmamalı.

Motor Yağı

Motor yağı, otomobil çalışırken aşınmaları önler ve soğutma sağlar. Soğuk havalarda akışkanlığını kaybeden motor yağı, araca zarar verebilir. En doğru motor yağı seçimi ise yaşadığınız bölgenin iklim koşullarına göre belirlenir.

Soğuk hava koşulları aracınızın mevcut sorunlarını daha da kötüleştirir, bu sebeple kış bakımı ihmale gelmez. Aracınızın kış bakımını yaptırmanızın yanı sıra kötü hava koşullarında gerekli olabilecek battaniye, buz kazıyıcı, kürek, eldiven ve ilk yardım çantası gibi yardımcı malzemeleri de önlem olarak aracınızda bulundurabilirsiniz. Araç kampanyaları gibi, servisler de belirli aralıklarla bakım kampanyaları yapıyor. Bu kampanyaları takip ederek araç bakımınızı %20-30 indirim ile yaptırabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın