Audi R18 TDI

 Audi R18 TDI
Okunuyor Audi R18 TDI


1999 yılındaki R8C’den bu yana ilk kez ACO’nun 2011 için getirdiği yeni güvenlik kuralları çerçevesinde R18 Le Mans modelinde kapalı kokpit tasarımını kullanan Audi, “ultra hafif teknoloji” temalı yeni reklamında süper aracı Audi R18 TDI’ı kullanıyor.
Yeni kurallar gereği Audi R18 TDI‘da hacmi 3.7 litreye indirilen Turbo Diesel v6 motorla 6 ileri vitesli şanzıman kullanmış. 24 saatlik efsanevi Le Mans’ta yarışan araca “Dark Destroyer” ismi takılmış.

Reklam müziğinde Ted Lucas’ın It’s so easy şarkısını Erica Bjuremark (Any Exit) coverlamış, şarkının tam versiyonu bulunmuyor.

Audi R18 TDI

Audi R18 TDI


Audi R18 Le Mans Zaferi
Fransa’da bu yıl 79’uncusu düzenlenen 24 saatlik efsanevi Le Mans 24 yarışında, Audi takımı üç R18 TDI ile yarıştı. İki aracın kazalar nedeniyle yarış dışında kalmasının ardından, markanın tüm umutları “2” numaralı araca ve onun üç pilotu Marcel Fassler (İsviçre), Andre Lotterer (Almanya) ve Benoit Treluyer’e (Fransa) kaldı. Bu üç deneyimli pilot da umutları boşa çıkarmadı. Peugeot ile süren burun buruna mücadeleden galip gelerek, birincilik kupasını kaldırdı.

Audi Led farlar, 1, r18


R10 modeliyle başlayan dizel motor kullanımını sürdüren 3.7 litrelik V6 TDI motorlu aracın yeni şanzımanında, pnömatik sistem ortadan kaldırarak elektrik kontrolüyle ağırlık tasarrufu sağlanmış. LED teknolojisi kullanılan büyük gündüz farları dikkat çekerken bu teknolojinin ilk kez bu araçta kullanıldığını ve farın tümünde LED aydınlatma kullanma geleneğinin bu araçla başladığını belirtmekte yarar var.

3 numaralı aracı kullanan Alan McNish’in Le Mans 2011’de Audi R18 TDI’la yaşadığı kazayı da aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Alan McNish yarış dışı kaldığı bu kazadan yara almadan kurtuldu.


1 numaralı aracın pilotu Mike Rockenfeller, saatte 300 kilometre hızla giderken, GT kategorisinde yarışan bir araç ile çarpıştı. Rockenfeller’ın aracı saatte 270 kilometre hızla bariyerlere çarptı. Ancak pilot Audi’nin karbon fiber bloktan oluşan gövdesinin oluşturduğu pasif güvenlik sayesinde yara almadı.

Audi Motorsporları Takımı, Le Mans’ta bugüne kadar 9 birincilik alarak, Ferrari ile birlikte yarışın onur listesine girmiş bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
  • bmw dedi ki:

    audi pdikolojik olarak önde başlıyo her sene le mansa.. bu kadar tecrübe yapmışken f1 e de el atsalar ya..

Bir Yorum Yapın