Dodge Markasının Tarihi

 Dodge Markasının Tarihi
Okunuyor Dodge Markasının Tarihi

Dodge markası Horace ve John Dodge kardeşler tarafından 1900 yılında kurulmuş ve ilk zamanlarında Ford markası için parçalar üretmiştir. Şirket otomobil üretimine başlanıldıktan itibaren 1927 yılına kadar Dodge Brothers Company ismini kullanmış ve 1928 yılında Chrysler tarafından satın alınmıştır.

Dodge markasının tarihi genel olarak inişli çıkışlı geçmiştir. 70’li yılların sonunda aile otomobilleri, 80’li yılların başında ise önden çekişli otomobil üretmeye başlamıştır. Şirket 90’lı yılların başında girmiş olduğu pick-up ve ligt-truck modelleri ile zirveye ulaşmıştır.

1928 yılında satıldığı Chrysler ile birlikte 2002 yılında DaimlerChrysler Otomotiv Grubu ile yollarına devam etmiştir. DaimlerChrysler Otomotiv Grubun işletmesini uzun süre ayakta tutamaması sonucu 2007 yılında dağılmış ve firma Cerberus adlı finans firmasına satılmıştır.

Dodge’un logosu

Dodge nerenin, hangi ülkenin markasıdır?

Dodge markası, Amerika Birleşik Devletleri’nin güçlü bir otomotiv markası olarak halen günümüzde namını sürdürmektedir. ABD’de binek araçların haricinde en çok tercih edilen otomotiv markasıdır diyebiliriz. Gerek kalitesi gerekse görüntüsü ile tam bir Amerika otomotiv markasıdır. Dodge markası günümüzde genellikle pick-up ve ağır vasıta (ligt-truck) araçlar üretmektedir. Dünya genelinde bu tip araçların önderi olan Dodge, özellikle kendi ülkesi olan Amerika’da otomotiv sektörünü domine etmektedir.

Dodge gün geçtikçe kendini geliştirmekte ve artık performansa dayalı araçlar üretimine daha fazla önem vermektedir.  Dodge markasının tarihi 1900’lü yıllara dayanır ve yaklaşık 117 seneyi aşkın süredir bu alanda kendisine her zaman önemli yer bulmuştur.

Dodge ne demek? Nereden gelmektedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Horace ve John Dodge kardeşler tarafından 1900 yılında kurulan şirket, direk olarak kurucularının soy isimlerini almaktadır. Dodge şirketinin genel merkezi olarak kullandığı bina hala günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde yer alan Auburn Hills şehrindedir. Dodge markasına dair en önemli kararlar bu binadan alınmış ve işleyiş bu merkezden yürütülmüştür. Dodge sadece Amerika Birleşik Devletinde değil günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz otomotiv pazarında da yerini almıştır. Her ne kadar ülkemizde çok tercih edilmese de, ülkesi ABD’nin en gözde markalarından birisi olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın