Elektrikli Bisikletler

 Elektrikli Bisikletler
Okunuyor Elektrikli Bisikletler


Otomobilleri ve fosil yakıtlarla çalışan motorlu araçları seviyoruz ama açıkçası bazen yüksek oranda karbon salınımı yapan bu araçları tanıtmaktan dolayı mahcup da oluyoruz. Her ne kadar otofanzin editörleri olarak bisiklet tutkunu olsak ve gündelik yaşamımızda bisikletlere büyük oranda yer versek de sitemizin otomobil konseptinden çok fazla taviz veremiyoruz. Biz de motosikletlerden sonra yavaş yavaş bisikletlere de el atıp, geçiş aşamasında elektrikli bisikletlerden bahsetmeyi uygun gördük. Ekonomik ve çevreye duyarlı yolculuk yapmak isteyenler için piyasadaki elektrikli bisikletleri inceledik.

Elektrikli Bisikletler için ruhsat ve plaka zorunluluğu bulunmuyor, ehliyet gerekip gerekmediği ise halen tartışma konusu, Mahkeme kararına göre, şarjı bittiğinde pedalla da kullanılabilen elektrikli bisiklet için ehliyet zorunlu değil fakat yönetmeliğe göre hala ceza kesilebiliyor. Yönetmelikte A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu var. Hatırlatmakta yarar var bu bisikletleri sürerken kask kullanımı da zorunlu.

Piyasada Çinli üreticiler tarafından geliştirilen elektrikli bisiklet ve motosikletlerin hakimiyeti söz konusu. Bir çok Türk firması da bu konuda girişimlerde bulunuyor, sadece montaj, yedek parça ve servis sağlayıcı firmaların yanı sıra üretim yapan firmalar da bulunuyor.

Çin’in üretim avantajlarının yanı sıra elektrikli bisikletlerin en çok Çin’de üretilmesinin bir sebebi de Çin hükümetinin büyük şehirlerde fosil yakıtla çalışan motosikletleri yasaklaması. Çin trafiğinde şu an 140 milyondan fazla elektrikli bisiklet bulunuyor.

Elektrikli bisikletlerin ekonomik olduğunu ve çevreye zararlı olmadıklarını sürekli vurguluyoruz. Sonuçta elektrik tüketimi olduğu için dolaylı yoldan çevreyi kirlettiği argümanı sürekli öne sürülüyor. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse evet elektrikli bisikletler az da olsa çevreyi kirletiyor fakat elektrik tüketimleri çok düşük ve insan gücüyle çalışan motorsuz bisikletlerden sonra en az çevreyi kirleten araçlar. Üretici firmalar elektrikli bisikletlerin 1000km’de yaklaşık 5TL’lik elektrik tükettiğini vurguluyor. Bu rakam da şehir içi ulaşım için kullanacağınız bir elektrikli bisikletin ayda en fazla 10 TL’lik bir elektrik sarfiyatı yapacağını gösteriyor. Yani buzdolabınızdan veya çamaşır makinenizden daha az çevreyi kirletiyorlar ve daha ekonomikler.

Şu an piyasada: Apachi, Arora, Asya, Bianchi, Biselect, Cansın, DMS, E-Rider, Easy Bike, Ekobis, Ersibis, FatihBike, Fuxin, Currie, Kanuni, Metrobis, Mondial, Motoran, Orbis, Pumarex, Ryaca, Salcano, Stmax, Velostar, YMS, Yonja ve Yuki marka elektrikli bisikletler bulunuyor. Bunların bazıları hakkında kısa bilgiler verelim:

Stmax Elektrikli Bisikletler

stmax GF Serisi

GF SerisiStmax elektrikli bisiklet konusunda bir çok seçenek sunan bir firma. Firmanın montaj tesisleri Denizli’de bulunuyor. Satışa sundukları modeller için de oldukça geniş bir servis ağları mevcut. Firmanın Zwd serisi, üç tekerlikli Yeni GF serisi ve standart bisiklet tipi Elite serisi olmak üzere bir çok modeli bulunuyor. Firma ayrıca golf tesisleri ve büyük fabrika, havalimanı gibi tesisler için elektrikli golf arabaları üretiyor.

elektrikli bisiklet Stmax Zwd serisi

Stmax Zwd serisi

Zwd serisinde yer alan elektrikli bisikletler 250W’lık maksimum sürüş gücü sunuyor, standart yük kapasiteleri 80 – 100 kg ve 1 kişilik, bu e-bisikletlerin maksimum hızları 24 km/saat ve batarya kullanım süreleri 80 – 100 km. Bataryanın şarj süresi ise 6-8 saat arası.

Stmax Elite Serisi

Stmax Elite Serisi

Elite serisindeki bisikletler ise yine Zwd serisi ile benzer özelliklere sahipler fakat ağırlıkları çok daha az, 40 kg civarı. Bu modeller normal bir bisiklet gibi de kullanılabiliyor. Batarya kullanım süreleri ise 40 – 50 km daha az. Bisiklet sporuyla uğraşanlar veya hem pedallayıp hem motor gücünden yararlanmak isteyenler için alternatif olabilirler ama hemen belirtelim 40 kg ağırlık standart bir bisiklet sürücüsü için çok fazla. Firma daha hafif ve pedal kuvvetiyle şarj olan modeller üretebilirse bu konuda çok daha başarıya ulaşacaktır.
Stmax elektrikli bisikletlerin fiyatları ise şöyle:
STMAX Elite 803 Elektrikli Bisiklet KDV Dahil 898,99 TL
STMAX GF 950 Elektrikli Bisiklet KDV Dahil 2.500,00 TL
Diğer modelleri ve ayrıntılı bilgileri www.stmax.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

E-Rider

E-Rider

E-Rider

Elektirikle çalışan bisiklet ve hobi araçlarını Türkiye pazarına sunan e-rider 2006 senesinden bu yana hizmet veriyor. Firmanın bir çok elektrikli bisiklet modeli mevcut. E-rider İcone 250w Elektrikli Bisiklet ve E-rider Classic 50 250w Elektrikli Bisiklet modelleri KDV dahil 1.711,00 TL’den satılıyor.
E-rider bisiklet modellerini ve fiyatlarını firmanın http://www.e-rider.com.tr sayfasında bulabilirsiniz.

Geotech

Geotech, dünyaca ünlü bir çok bisiklet firmasının da distribütörlüğünü yapan Delta bisikletin bir markası. Türkiye’de montajı yapılan Geotech bisikletler fiyat donanım performanslarıyla ön plana çıkıyorlar.

Geotech e-bike

Geotech markası altında satılan Mercur elektrikli bisikletler piyasada oldukça tutuyor. Bu modeller 18 kg’lık ağırlıkları ve kendi kendilerini şarj edebilme özelliğiyle standart bisiklet tipi e-bike’lar arasında fark yaratıyor.
Geotech Mercur’ün erkek ve unisize modelleri mevcut fiyatı ise Kdv Dahil 3,351.00 TL.
Delta Bisiklet ayrıca sitesinde normal bisikletleri elektrikli bisiklete dönüştürmenizi sağlayan GEAR DRIVE marka elektrikli motor kitleri de satıyor. Bu kitler de normal bisikletini bazen elektrikli motorla bazen de pedalla kullanmak isteyenler için pratik bir alternatif.

Asya Motor

Asya Motor Nazilli’deki fabrikasında yerli scooter-motosiklet üretimi yapan bir firma. Pumarex firmasının Türkiye’nin yerli üreticilerinden Asya Motor ile Türkiye’de birleşerek stratejik işbirliği kararı almasıyla 2011 Ekim ayından itibaren her iki firma Asya Group çatısı altında iki marka olarak faaliyetini sürdürüyor.

Asya Motor - Asbis

Asya Motor – AsbisASBİS
ELEKTİKLİ MOTOR : 48 V 250 W / ÇEKİŞ GÜCÜ : 9.6 N.m
NET AĞIRLIK : 65 Kg (batarya dahil) / RAMPA GÜCÜ : 12 Derece
STANDART YÜK : 80-100 KG (1 kişi) / MAKSİMUM HIZ : 24 Km./h
BATARYA KULLANIM MESAFESİ : 80-100 Km / MOTOR GÜCÜ : 248 Watt
ŞARJ SÜRESİ : 6-8 Saat
Satış fiyatı: 1.551 TL

Bianchi

bianchi E-Green

Bisiklet piyasasında sağlam bir yeri olan Bianchi’nin Türkiye’de E-Green ve Eco Folding model elektrikli bisikletleri bulunuyor.
E-Green
Alüminyum kadrosu ve hafifliğiyle dikkat çeken Bianchi E-green’in donanımı oldukça iyi. E-green standart bisiklet kadrosuna sahip. Lithium bataryası ve shimano vitesleri ise dikkat çekici özellikleri arasında. Bisikletin fiyatı ise KDV dahil 1.912 TL.

Apachi Elektrikli Bisiklet

Apachi E-scooter

Apachi E-ScooterIşıldar şirketler grubunun bir markası olan APACHI, atv motor, utv motor ve e-bisiklet ürünleri sunuyor.
Apachi’nin E-Scooter modelinin özellikleri şöyle:
Motor: 500 W , Batarya: 48 V 20 amp. 1 Set 4 Akü , Şarz Süresi: 6-8 Saat
Maksimum Hız: 45 Km/s / Sürüş Mesafesi: 45 – 60 Km.
Taşıma Kapasitesi 150 Kg. ve Tırmanma Açısı 15 Derece
Firmanın diğer ürünlerini www.apachi.com.tr/ adresinde bulabilirsiniz.

Diğer elektrikli bisiklet modellerini ve özelliklerini de otomobil yazılarımız gibi zaman zaman yayınlamayı düşünüyoruz. Siz de kullandığınız modeller hakkında yorum yapabilir, inceleme yazısı hazırlamamız için istekte bulunabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
  • Ahmet çelikkol dedi ki:

    Bıanchı e-green model elektrikli bisiklet almaya niyetliyim, sizde var mı? Beni bu konuda bilgilendiriseniz sevinirim.

Bir Yorum Yapın