En Az Yakan 7 Kişilik Arabalar

 En Az Yakan 7 Kişilik Arabalar
Okunuyor En Az Yakan 7 Kişilik Arabalar

Düşük yakıt tüketimine sahip 7 kişilik araçlar, konforlu bir yolculuk deneyimi imkanıyla özellikle geniş aileler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Yurtdışında bu araç modelleri MPV olarak belirlenmektedir.

MPV Araç Ne Demektir?

Açılımı “Multi-Purpose Vehicles” olarak yapılmaktadır. Türkçe karşılığı ise “çok amaçlı araç” olarak bilinmektedir. MPV model araçların en temel avantajı elbette aracın 7 kişilik olarak tasarlanmış olmasıdır. Diğer avantajları ise şu şekildedir:

  • Geniş kabin imkanı
  • Yüksek tavanlı tasarım
  • Geniş pencere tasarımı
  • Yüksek koltuklar

Hemen her markanın üretmiş olduğu MPV araç bulunmaktadır. Az yakan 7 kişilik arabalar arasından en tutulan modeller ise şu şekildedir:

  • Hyundai Santa Fe
  • Toyota Verso
  • Opel Zafira
  • Peugeot 5008

Az Yakan 7 Kişilik Araç Modelleri

Hyundai Santa Fe

Hyundai Santa Fe, hem makul fiyatlı hem de 7 kişilik geniş aile araçlarından birisidir. Araç 5 kişilik ve 7 kişilik seçenekleriyle sunulmaktadır. Her 100 kilometrede ortalama 5.6 litre yaktığı bilinmektedir. Kendi sınıfındaki en az yakan araçlardan birisi olma özelliğine sahiptir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, aracın sıfırının şu an Türkiye’de satışı bulunmamaktadır. Hyundai Santa Fe sahibi olmak isteyen kişilerin aracı ikinci el edinmesi veya yurt dışında satın alması gerekmektedir.

Opel Zafira

Opel Zafira, 7 kişilik araç sektörünün öncülerindendir. Az yakan 7 kişilik araçlar arasında en sık tercih edilenlerinden birisidir. Koltuk yapısının değiştirilmesine ve bu sayede geniş kabin kullanılabilmesine imkan tanımaktadır. Aracın genel tasarımı klasik Opel marka tasarımının dışına çıkmamıştır. Opel Zafira, 1.6 dizel ve 1.4 turbo benzinli olmak üzere iki farklı seçenek ile satılmaktadır. Opel Zafira 1.6 dizel motor araçların kendi sınıfının en az yakan araçlarından birisi olduğu bilinmektedir.

Fiat 500L Living

Fiat 500L Living özellikle şık tasarımı ile beğenileri toplamış bir araçtır. Kendi sınıfının en çok tercih edilen bir diğer seçeneğidir. Araçta 5 kişilik sabit koltuk bulunmaktadır. 7 kişilik olarak kullanmak içinse bagaj kısmına gizlenmiş olan 2 koltuğun çıkarılması gerekmektedir. Aracın devrilme önleme sistemi, geniş bagajı ve geri görüş kamerası geniş ailelere oldukça hitap etmektedir. 1.3 turbo dizel ve 1.6 turbo dizel olmak üzere iki farklı seçenek ile sunulmuştur. 1.6 turbo dizel Fiat 500L Living modeli en az yakan 7 kişilik araç seçeneklerinden birisidir.

Peugeot 5008 SUV

Peugeot 5008 SUV, 7 kişilik araçlar sınıfının yalnızca az yakmasıyla değil, şık tasarımı ve yüksek konforuyla da en dikkat çeken modellerinden birisidir. Araçta 5 sabit, iki tane ise takıp çıkarılabilen koltuk bulunmaktadır. Bu sayede hem 7 kişinin aynı anda yolculuk etmesine hem  de kişi sayısının az olduğu zamanlarda geniş kabin imkanı bulunmasına olanak tanımaktadır. Son derece ekonomik bir yolculuk yapma fırsatı sunan aracın 1.6 dizel motor hacmi bulunmaktadır. Az yakan 7 kişilik arabalar arasında öne çıkan modellerden birisidir.

Dacia Logdy 

Uygun fiyatlı bir 7 kişilik aile arabası arayanlar için 118 bin liradan başlayan başlangıç fiyatlarıyla Dacia’nın Logdy modeli ön plana çıkıyor.  Aracın dizel modeli 100 km’de ortalama 4.4 lt yakıt tüketiyor. LPG’li modelin yakıt tükemiti ise ortalama 8.5 lt. Sadece tek bir hareketli 7’li, 6’li ya da 5’li koltuk düzenine geçebilmeniz aracın her türlü depolama ihtiyacına cevap verebilmesini sağlıyor.

7 kişililik araçlar hakkında daha fazla bilgi

Daha fazla 7 koltuklu aile otomobilleri incelemesi için buraya tıklayarak 2015 yılında yaptığımız incelemeye de göz atabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın