Engelli Araçlarının Fiyatları ve Alım Şartları

 Engelli Araçlarının Fiyatları ve Alım Şartları
Okunuyor Engelli Araçlarının Fiyatları ve Alım Şartları

Engelli araç alımlarında araç fiyatları, Türkiye’de yaşayan engelli vatandaşların diğer vatandaşlara göre daha uygun fiyata araç almaları için belirlenen araç satın alma bedelleridir. Engelli araç fiyatları, engelli kimselere ÖTV ve KDV indirimi yapılarak belirlenmektedir. Engelli kimseler için yapılan indirim oranı ise %30 ile %32 arasında bir orandır. Yani ilgili kimse 100.000 TL’lik bir araç satın aldığında 30.000 TL ile 32.000 TL arasında bir indirimden yararlanabilmektedir. Engelli araç almak isteyen kimsenin indirimden yararlanabilmesi için araba seçiminde ve araba seçiminden sonra dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Engelli vatandaşın dikkat etmesi gerekenler ise şu şekildedir:

 • Satın almayı düşündüğü aracın motor gücü 1.6 veya altı olmalıdır.
 • Satın alınacak olan aracın sıfır km olması gerekmektedir.
 • 5 yıl içerisinde yeni araç satın alınması durumunda ÖTV indiriminden yararlanılamamaktadır.

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Engelli araç indiriminden yararlanmak için, ilgili kimsenin bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Engelli indiriminden faydalanmak isteyen engelli kimsenin sağlaması gereken şartlar şu şekildedir:

Engelli raporunun %90 ve üzeri olduğu durumlarda:

 • Engelli birey aracı kullanamayacağından ehliyet almasına gerek bulunmamaktadır. İlgili kimse ya şoför tutması ya da 3. dereceye kadar hısımları tarafından aracın kullanılması gerekmektedir.
 • Engelli kimsenin engel oranını gösteren sağlık raporunun olması gerekmektedir.
 • Araç tescil işlemleri yapılırken aracın engelli vatandaşın 3. Dereceye kadar hısmı ya da aracın şoförünün ismi ile kayıt altına alınması gerekmektedir.

Engel oranı %40 ve üstü olan bir bireyin engelli araç alabilmesi için sağlaması gereken şartlar ise şu şekildedir:

 • Engelli vatandaşın tam teşekküllü bir hastaneden engellilik oranını gösterecek şekilde bir sağlık raporu alması gerekmektedir. Bu sağlık raporunda, engelli kimsenin özel tertibatlı araç kullanabilir şeklinde bir beyanın mutlaka bulunması gerekmektedir.
 • İlgili kimse H sınıfı ehliyet almış olmalıdır.
 • İlgili kimse 17 yaşından daha büyük olmalıdır.

Engelli kimselerin engelli indiriminden yani ÖTV indiriminden faydalanabilmeleri için vergi daireleri tarafından verilen ÖTV ödeme belgesine de sahip olmaları gerekmektedir.

Engelli Araç Vergi İndirimi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Engelli araç vergi indirimi hesaplanma yöntemi, ilgili kimselerin seçtikleri araçların kendilerine ne kadara mal olacağı sonucunu veren yöntemdir. 100.000 TL’lik ham fiyat bedeline sahip bir aracın engelli indirimi sonrasında engelli kimseye maliyeti şu şekilde hesaplanmaktadır:

1.6 motor gücüne sahip bir araç için hesaplama işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • Aracın ham fiyatı 100.000 TL’ye ilk başta ÖTV uygulanır. ÖTV oranı aracın motor hacmine ve fiyatına göre değişebilmektedir. 1.6 litrelik motor hacmine sahip ve ham fiyatı 100.000 TL olan aracın ÖTV’si %45’tir. Yani ÖTV ile aracın bedeli = 100.000 x 45/100 = 145.000 TL.
 • Daha sonra KDV uygulanır. KDV ile birlikte aracın satış bedeli= 145.000 x 18/100 = 171.000 TL. İlgili kimse engelli indiriminden yararlanmadan 100.000 TL ham fiyatlı aracı 171.000 TL’ye alabilmektedir.
 • ÖTV indiriminden yararlandığı zaman sadece KDV uygulanacağı için 100.000 TL ham fiyata sahip bir araç ÖTV’siz 118.000 TL satış bedeline sahiptir.
 • 000 – 118.000 = 53.000 TL. Yani engelli araç almak isteyen bir kimsenin 100.000 TL’lik araçtan faydalanacağı indirim 53.000 TL’dir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın