Ford Fiesta Kasa Yılları ve Farkları

 Ford Fiesta Kasa Yılları ve Farkları
Okunuyor Ford Fiesta Kasa Yılları ve Farkları

Ford Fiesta kasaları yıllarca içerisinde tam 6 kez değişti tabii aralarda makyajlı kasalar da yollarda boy gösterdi.  Ford’un efsane modeli 40 yılı aşkın bir süredir dünyanın birçok bölgesinde en çok tercih edilen modeller arasında yer almayı başardı.

Ford Fiesta’nın Tarihi

Efsane model Ford Fiesta, 1976 yıllarının başında hayatımıza girdi. ABD’li otomotiv firması gelişen teknoloji, insanların beklentileri, kullanıcıların talepleri, ekonomik unsurlar gibi farklı parametreleri göz önünde bulundurup Fiesta markasını günümüze kadar taşımayı başardı. Tabii ki bu iş kolay olmadı. Piyasa da o kadar çok rakibi vardı ki… Peki Ford neler yaptı da Fiesta’yı günümüze kadar taşıdı?  Gelin şimdi birlikte tarihte bir yolculuk yaparak Ford Fiesta’yı inceleyelim ve ABD’li otomotiv devinin neler yaptığına değinelim.

Ford Fiesta Kasaları

Ford Fiesta Birinci Nesil Kasa (1976-1983)

İlk göz ağrımız, Mark I. ( Birinci nesil kasa tarihleri 1976 – 1983 )

İşte efsanenin ilk serisi Mark I. Süper mini, küçük, tatlı bir konseptle otomobil sevenlere “Merhaba” dedi. Fiesta’nın tasarımı da tamamen bu mantık üzerine kuruldu. Küçük yapısı sayesinde, şehir içinde kolay kullanım özelliği ve yakıtının oldukça makul seviyelerde olması en büyük özelliklerinden biri olarak ön plana çıktı. 3 kapılı bir şekilde üretilen Mark I’in üretimine 1976 başlanıp 1983 yılına kadar devam edildi. 4 vitesten oluşan manuel vites kutusu yapılı Mark I, 957cc, 1.1L, 1.3L, 1.6L olmak üzere 4 farklı opsiyonla üretildi.

Ford Fiesta İkinci Nesil Kasa (1983-1989)

Serinin ikinci aracı Mark II. (İkinci nesil kasa tarihleri 1983-1989 )

Fiesta çıkan ilk seride tatmin edici satış rakamlarına ulaşınca serinin ikinci kasası karşımıza çıktı. 1983-1989 yılları arasında üretilen Mark II, aslında ilk kasaya göre çok da radikal değişikliklerle gelmedi. Kasa tipi için önceki benzer bir yapıdan söz edebiliriz. Hatlar daha keskin değil, biraz daha yumuşak geçiş yapılarak sunulmuş. Motor seçenekleri de ilk kasaya göre aynı, ek olarak dizel motor seçeneği sunulmuş. Bunun dışında da 5 vitese sahip farklı bir manuel şanzıman seçeneği mevcut.

Ford Fiesta 3. Nesil Kasa (1989-1997)

Ford Fiesta Mark III (Üçüncü nesil kasa tarihleri 1989-1997)

İlk iki seriden sonra 1989-1997 yılları arasında üretimi yapılan Fiesta Mark III, Britanya’da “en fazla satılan” araba unvanını ele geçirdi. Bu kasada diğerlerinden farklı estetiksel değişimlere de gidilmiş. OtoFanzin.com ekibi olarak bizim en çok beğendiğimiz ve araba tutkunlarının akıllarına en çok kazınan kasalardan biri üçüncü nesil kasadır.Bu seride karşımıza çıkan en büyük fark ise, diğer serilerde 3 kapı olarak satışa sunulan araç, bu sefer 5 kapılı bir şekilde karşımıza çıktı. Mark III’e kadar diğer kasalar bir birine benzer yapıda, bu kasa biraz daha ayrışmış.

Ford Fiesta 4. Nesil Kasa (1995-1999)

Ford Fiesta Mark IV (Dördüncü nesil kasa tarihleri 1995 – 1999 )

Bu kasada dikkatimizi çeken en büyük ayrıntı, Mark III halen üretimde iken bu kasanın karşımıza çıkması. Oysa ki diğer serilerde yeni bir kasa çıkınca, eski kasanın üretimi durdurulmuştu. 1995-2002 Yılları arasında üretimi yapılan ve efsane kasa olarak adlandırılan bu seri 1996-1998 yılları arasında İngiltere’de en çok satılan araba olarak başarısını taçlandırdı. Mark IV serisi halen sokaklarda geziniyor, karşınıza çıkması yüksek ihtimal.

Ford Fiesta 5. Nesil Kasa (1999-2002)

Ford Fiesta Mark V ( Beşinci nesil kasa tarihleri 1999 – 2002)

Ford Fiesta Mark V, Fiesta serisinin birçok ilkini taşıyor. ABS ilk kez bu seride kullanıldı, hava yastığı bir opsiyon olmaktan çıkartılarak standart hale getirildi. İşin özü firma güvenlik önemlerini arttırdı. Kaza anında kişinin can kaybını mümkün olduğunca minimize etme çabasında  2002-2008 yılları arasında üretilen bu kasayı ağırlıklı olarak bayan kullanıcılar ve üniversite öğrencileri tercih etti. 2005 yılında ufak bir makyajlama çalışması yapıldı. Bu makyajlamada otomatik farlar, otomatik silecekler gibi sürücü konforunu artırıcı ek özellikler eklendi. Motor seçenekleri ise 1.3, 1.4,1.6 ve 2.0L olarak karşımıza çıktı.

Ford Fiesta 6. Nesil Kasa ( 2008 – devam ediyor)

Ford Fiesta Mark VI

Üretim yılları: 2008 – Günümüz

Serinin en göze batan otomobili. Estetik ve yuvarlak tasarımının dışında aracın göze batan en büyük özelliği eklenen güvenlik paketleri. Kaza anında kaymayı önleyici koltuklar, ESP gibi ön hava yastıklarının dışında arka da hava yastıkları kullanılmış. Günümüze kadar farklı makyajlamalarla geldi,ama halen mevcut kasa yapısını koruyor. Ford Fiesta modelini ne zaman yeni bir kasayla piyasaya sürer o henüz bilinmiyor.

Siz bu kasalardan en çok hangisini beğeniyorsunuz? Ford modelleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen ilgili kategorimize göz atmayı unutmayın.

 

*fotoğraflar wikipedia‘dan derlenmiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın