Ford Mondeo 2013

 Ford Mondeo 2013
Okunuyor Ford Mondeo 2013


Ford‘un Avrupa ve Amerika’da aynı sınıfta farklı model tasarım anlayışının daha önce yine Oto Fanzin sayfalarında tanıttığımız Ford Kuga 2013 ile sona erdiğini duyurmuştuk. Ford bu süreci, Amerika’da Ford Fusion‘un yerini alacak tasarım kökleri Avrupa’ya dayanan Ford Mondeo 2013 ile devam ettiriyor.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo MK5, 2007 yılında üretimine başlanan MK4 ile benzer bir tasarım çizgisine sahip. Yeni Ford Mondeo‘da daha da sertleşen hatlar ve alçalan tavan çizgisi aracın bir aile otomobili olduğunu kimi zaman unutturuyor. Yandan bakıldığında ön tasarımıyla bıçkın Japon tasarımlarını anımsatan Mondeo, arka tasarımıyla MK4 modeline çok benziyor. İncelen far tasarımı ve ön doğru eğilim motor kaputu aracı her an ileriye atılmaya hazır olarak algılamamıza katkıda bulunuyor. Tamponla ikiye ayrılan dev altıgen ön ızgara Audi’den görmeye alışkın olduğumuz bir detay fakat kaslı kaput çizgileri kenarlara itilmiş ince farlar bir ara Ford himayesinde olan Aston Martin’den esinlenilmiş gibi. Artık bir parça eskise de göz oldukça hoş gelen arka tasarım yeni bagaj çizgisi, egzos çıkışları ve kendi içindeki dalgalı tasarımıyla çok sportif.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013


Yeni Mondeo, 4 kapılı bir aile otomobili olduğunu unutmuşa benziyor. Sınıfındaki rakiplerini de göz önüne alırsak en iddialı tasarımlardan bir tanesine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Aracın iç tasarımı özellikle de gösterge paneli Amerika kaynaklı bir marka olduğunu bize hatırlatıyor. Yeni nesil Focus ve Fieasta’da yeralan iç tasarım detayları iyi ki Mondeo’da kullanılmamış diyoruz fakat iç tasarımın gösterge paneli dışında çok da heyecan verici olduğu söylenemez. Son yıllarda düşen Ford iç tasarım kalitesi artırılmışsa bir çok kişinin bu tasarsımı severek kullanabileceğini söylemek mümkün.
Ford Amerika’da yaptığı tanıtımda Mondeo için, 1,6l, 2l ve 2,5l hacme sahip 4 silindirli 3 motor seçeneği duyurdu. Bunlardan 2,5l dışındaki iki modeli yollarda görmemiz olası.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013


1,6l hacme sahip EcoBoost motor 179hp güç ve 233Nm tork üretiyor. 2l EcoBoost model ise 237hp güce ve 250Nm torka sahip. Serinin en geniş hacimli versiyonu ise 2,5 litrelik olanı. 170hp güç üreten motorun torku 230.5Nm, değerlerin düşük olmasının arkasında ise EcoBoost olmaması yatıyor. Kısa süre sonra hibrit motor seçeneğine de kavuşacak aracın dizel motorları hakkında ise detaylı bir bilgi şimdilik bulunmuyor fakat 1,6l, 2l ve 2,2l TDCI motorların kullanılması mümkün.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013


Genel hatlarıyla MK4 modelinin anımsatsa da Ford Mondeo 2013 oldukça iddialı ve şık bir tasarıma sahip. 1,6l dizel motor satışta olan modeldeki hataya düşülüp sadece manuel şanzıman seçeneğiyle satılmazsa satış rekorları kırması işten bile değil, Mondeo İngiltere gibi ülkelerde Alman rakiplerinden daha fazla satarak dayanıklılığını kanıtlamış bir model.

Ford Mondeo 2013

Ford Mondeo 2013


Ford Mondeo 2013‘ü bu yılın ortasında yollarda görebiliriz, steyşın vagon versiyon için ise gelecek seneyi beklememiz gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
 • olşkş dedi ki:

  Oha arabaya bak taş. Bu araba benim olmalı 2008 FORD Mondeo’dan eser yok. Alacammm lann.

 • yss dedi ki:

  bu sefer olmuş

 • tutuklum dedi ki:

  Şu an 2011 model 20l tdci 140ps Mondeo kullanmaktayım ve daha öncede kullandığım bir araç, görünüş olarak çok agresif yol tutuşu ise standart üzeri tam bir yol makinesi lakin iç mekanda kullanılan malzemenin kalitesiz oluşu ve 80.000 tl lik bir araç olmasına rağmen yine iç mekandaki konfor düşüklüğü düşündürücü 2013 model ise yine dış görünüş olarak süper umarım iç donanımda bundan önceki hataya düşülmemiştir…

 • TURAN dedi ki:

  2013 mondeo ne zaman piyasaya çıkacak ve kasa böyle mi olacak?

 • alper dedi ki:

  aston martin mübarek…

 • uğur dedi ki:

  maserati granturismoya çok benzemiş gibi. şu haliyle 4 kapılı granturismo olmuş. iyide olmuş.

 • maestro dedi ki:

  Arabayı görmeden,binip süspansiyon,yalıtım,yüksek hız stabilitesine bakmadan nasıl yorum yapalım arkadaş..

 • gökmen dedi ki:

  bu arac 3, ayda turkıye pıyasasına gırer

Bir Yorum Yapın