Honda Civic Kasa Yılları ve Farkları

 Honda Civic Kasa Yılları ve Farkları
Okunuyor Honda Civic Kasa Yılları ve Farkları

Ülkemizde de geniş bir hayran kitlesi olan Honda Civic’in kasası yıllar içinde nasıl değişti? Yıllara göre Honda Civic kasaları ne gibi farklılar gösterdi. Dünyanın en çok sevilen araba modellerinden biri olan Honda Civic’in kasa yılları ve tarihinde kısa bir yolculuğa hazır mısınız?

Honda dediğimiz an hemen hepimizin aklına öncelikle Civic modeli gelir. O kadar başkalaşıp özelleşti ki neredeyse kendisi başlı başına bir marka olacak. Toplamda 10 farklı kasa yapısıyla üretilen Civic serisi için tarihte bir yolculuk yapıp geçmişini hatırlatmak istedik.

Honda Civic Kasa Yılları ve Tarihleri

Honda Civic ilk jenerasyon kasa

İlk Civic üretildi! (Birinci nesil Honda Civic 1972 – 1979 kasa tarihleri) 

11.07.1972 ‘de bu dev marka hayatımıza girdi ve otomotiv devi Civic modelinde 7 yıl boyunca bu kasayı kullandı. OtoFanzin.com’un araştırmasına göre Honda Civic kasa yılları ve tarihlerine bakılınca en uzun kullanılan kasalardan biri olmayı başardı. 1.2 LT ve 4 silindir bulunan bu seride Radyo ve arka silecek ekstra sayılıp opsiyonel olarak sunuldu. Almak isterseniz ek para vermek zorunda kalıyordunuz.

Honda Civic modelinin ikinci jenerasyon kasası

İkinci Civic (İkinci nesil Honda Civic 1979 – 1983 kasa tarihleri)

1979 yılından itibaren üretilen 2. Kasa, kasa yapısı açısından biraz daha genişletildi. Bunun dışında da farklı motor seçenekleri eklendi. İlk serideki 1,2 LT motor yerine 1.3 L 55 HP ve 1.5 L 67 HP şeklinde iki farklı seçenek var. Ayrıca bu kasadaki en önemli ilk, Honda otomatik vitese ilk bu seride başladı. Vites kutusunun adı da hondacaydı, HONDAMATİK!

Üçüncü nesil Honda Civic kasası

Serinin 3. Civic’i (Üçüncü nesil Honda Civic 1983 – 1987 kasa tarihleri)

1983 yılından sonra hayatımıza giren 3. Nesil kasa günümüzdeki klasik hatchback görünümüyle çıktı. Motor konusunda yine iyileştirmeler vardı. Bu kasada 1.6L ve tam 118 Beygir güç üretiliyordu. Bu şimdiye kadar çıkabildiği en yüksek oran.

honda civic kasa yılları

Serinin 4. Civic’i (Dördüncü nesil Honda Civic 1987 – 1991 kasa tarihleri)

Honda son iki seride olduğu gibi, bu seride de kasayı 4. Yılda değiştirdi.1987 yılında hayatımıza giren 4. Civic biraz daha sportif görünümle, klasikten uzak durulmuş. Motor üzerindeki çalışmalar ise son sürat devam ediyor. Dikkatimizi çeken en büyük ayrıntı, bu dönemlerde Honda görünümden çok motor üzerinde geliştirmeler yapıyor. Bilemeyiz, belki de insanların geçmişte ilk baktığı aracın motoruydu. 4. kasadaki motor seçeneğimiz yine güçlendirilmiş; 1.3L 75 beygir ve 1.5L 150 beygir.

5. Nesil Honda Civic Kasası

Serinin 5. Civic’i ( Beşinci nesil Honda Civic 1991 – 1995 kasa tarihleri)

5. nesil kasa yine 4 yıl sonra 1991 yılında üretilmeye başlandı. Özellikle Türkiye’de oldukça beğenilerek yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Ayrıca bu seride modifiye için meyilli yapısı oldukça beğeni kazandı. Motor açısından 1.3L 75 beygir ve 1.6L 160 beygirlik güce ulaşarak şimdiye kadar ki en güçlü motor oldu.

6. Nesil Honda Civic kasası

Serinin 6. Civic’i (Altıncı nesil Honda Civic 1995 – 2000 kasa tarihleri)

4 yıl kuralını bozmuyor Honda. 1995 yılında üretimine başlandı. Bu kasada görünüm açısından büyük farklılık olmasa da iç mekân biraz daha genişletildi. Ayrıca bu kasada en güçlü motor olma özelliğini taşıdı 1.6 VTi,160 BG’lik güç üretildi.

Honda Civic 7. nesil kasa

Serinin 7. Civic’i (Yedinci nesil Honda Civic 2001 – 2006 kasa tarihleri)

2001 yılından sonra hayatımıza giren 7. Nesil Civic, Japonya’da yılın otomobili ödülünü alarak başarısını perçinledi. Her ne kadar 2006 yılına kadar üretimi devam etse bile 2003 yıllarının ortasında makyajlandı. Bu nesildeki bir diğer ilki de Hybrid motor yapısı seçeneğinin bulunması. Hem sedan, hem de hatcback olarak iki farklı seçeneği bulunuyor.

Honda Civic 8. nesil kasa

Serinin 8. Civic’i (Sekizinci nesil Honda Civic 2006 – 2012 kasa tarihleri)

Yaklaşık olarak 17 Milyon sattı ve mevcut Civic’ler arasında en çok satan modeli olarak ipi göğüsledi. 2005 yılından sonra üretilen efsanede ABS, yan hava yastığı gibi güvenlik unsurları opsiyonel olmaktan çıkarıp, standart hale getirdi.

Honda Civic 9. nesil kasa

Serinin 9. Civic’i (Dokuzuncu nesil Honda Civic 2012 – 2016 kasa tarihleri)

2010 yılında karşımıza çıkan bu kasa için Honda firması 3 kelimeyle aracını şöyle tanımladı. “Yakışıklı, aerodinamik, Enerjik”. Bu kasa da Dream, Premium, Elegance ve Executive ayrıştırmaları yapıldı. Özellik açısından piyasadaki “full artı full ” algısındaki tek donanım Executive oldu.

honda civic kasa yılları

Son kasamız.. (10. nesil Honda Civic Kasa 2016- günümüz kasa )

2015 Ekim ayından sonra üretimine başlandı günümüzde de halen bu kasa üretiliyor. Honda bu kasa için baştan aşağı yenilenen en iyi Civic’imiz yakıştırmasını yapıyor. Bu kasa Kuzey Amerika’da yılın otomobili unvanını da eline aldı.

Sitemizdeki tüm Honda yazılarını okumak için ilgili kategoriye göz atmayı unutmayın.

 

*Fotoğraflar wikipedia‘dan derlenmiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın