Hyundai i30 Mart ayında geliyor

 Hyundai i30 Mart ayında geliyor
Okunuyor Hyundai i30 Mart ayında geliyor


Daha önce Hyundai i30 2012 yazımızda duyurduğumuz kompakt sınıf aile otomobilleri içinde 5 kapılı gövde tasarımıyla oldukça şık bir alternatif olan yeni Nesil Hyundai i30 Mart ayında Türkiye’de. Yeni model bir çok yenilikle yollara çıkacak, araçtaki göze çarpan değişiklikler arasında yeni motor seçenekleri, daha iyi yol tutuş, zengin donanım seçenekleri ve Blue Drive teknolojisi yer alıyor.

Hyundai i30 2012

Hyundai i30 2012

Hyundai i30’un tasarımı Almanya-Rüsselsheim’daki Hyundai Avrupa Teknik Merkezi’nde hazırlanmış ve Çek Cumhuriyeti’ndeki Nošovice fabrikasında üretilmiş.

Yeni i30, 4300 mm ile önceki modele göre 20 mm daha uzun, 5 mm daha geniş (1780 mm) ve ve 10 mm daha alçak (1470 mm). Orijinal i30 modelinin, C-segmentinin en uzun dingil mesafelerinden biri olan 2650 mm’lik dingil mesafesi, yeni nesil i30’da da aynen korunuyor. Ancak boyutlar ve yenilenen kullanım alanı sayesinde hem ön hem de arka yolcular için daha geniş bir iç hacim sağlanıyor. Aracın iz genişliği ise önemli ölçüde artırılarak yol tutuşu iyileştirilmiş. Ayrıca rüzgâr direnci ve aerodinamik sürtünme azaltılmış.

Hyundai i30 2012

Hyundai i30 2012

Yeni nesil Hyundai i30, genişletilmiş altı adet motor seçeneğiyle birlikte piyasaya çıkacak. Motorların üçü dizel, üçü de benzinli motor. Motorlar, 90 PS’den 135 PS’ye kadar uzanan güce sahip.
Türkiye’de ilk etapta dizel motorun en güçlü seçeneği olan 128 PS’lik 1.6 litre dizel ve benzinli motorların en güçlü ünitesi olan 135 PS’lik 1.6 GDI isteğe bağlı olarak 6 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzımanla alınabilecek.

Hyundai’nin Blue Drive™ ismiyle geliştirdiği teknoloji ile i30’un verimliliği artıyor ve emisyon miktarı azalıyor. Hem dizel hem de benzinli modellerle birlikte satışa sunulan bu teknoloji, entegre dur-kalk sistemini (ISG), düşük yuvarlanma direncine sahip lastikleri ve Alternatör Yönetim Sistemi (AMS) içeriyor.

Aracın Aktif güvenlik özellikleri arasında ESP (Elektronik Stabilite Programı), VSM (Araç Stabilite Yönetimi), BAS (Fren Destek Sistemi) destekli ABS, aracın yokuşta geri kaymasını önleyen HAC sistemi ve acil frenlerde stop lambalarının yanıp sönmesini sağlayan ESS sistemi yer alıyor. Sürüş güvenliği için diğer araçlar tarafından farkedilmek önemli olduğu için yeni nesil i30’da LED gündüz sürüş farları ve sürücünün gece görüşünü optimize eden opsiyonel AFLS (Adaptif Ön Aydınlatma Sistemi) farları bulunuyor. Araç geri vitese takıldığında ise bagaj kapağındaki logo açılarak altında gizli olan geniş açılı arka görüş kamerasıyla engeller net olarak iç dikiz aynasındaki ekrandan görülebiliyor.

Hyundai i30 2012

Hyundai i30 2012


Yeni Hyundai i30’un donanım özellikleri arasında anahtarsız giriş ve çalıştırma, 10 ayrı yöne otomatik hareket edebilen elektrikli sürücü koltuğu, elektronik park freni ve hız sabitleyici, çift bölgeli klima, arka koltuk yolcuları için havalandırma kanalı ve panoramik cam tavan yer alıyor.

Modele bağlı olarak, yeni nesil i30’un müşterilerine standart olarak sunduğu ekipmanlar arasında yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, 60/40 oranında katlanabilir arka koltuk, direksiyon simidi üzerinden kontrol edilebilen MP3 çalarlı RDS radyo, iPod, harici ve USB bağlantısı, altı hoparlörlü ses sistemi ve çok fonksiyonlu yol bilgisayarı yer alıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın