İsuzu Markasının Tarihi ve Bilmeniz Gerekenler

 İsuzu Markasının Tarihi ve Bilmeniz Gerekenler
Okunuyor İsuzu Markasının Tarihi ve Bilmeniz Gerekenler

Isuzu markası Japonya’ya ait bir markadır. Şirket kurulduğunda takvimler 1937 yılı göstermekteydi. Isuzu ismi belirlenirken Japonlar doğadan esinlenmiştir. Isuzu günümüzde de kullandığı ismini Japonya’nın eski bir mabedi olan Ise Tapınağı yakınlarında bulunan Isuzu nehrinden almaktadır.

isuzu logosu

Isuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Özellikle dizel motor üretiminde Dünya genelinde önemli bir yere sahip olan Isuzu yılda ortalama bir milyon çeşit farklı büyüklükte dizel motor üretmektedir.
  • 2000’li yılların başında dünyanın en büyük kamyon üreticilerinden birisi haline gelmiştir. Önemli başarıları arasında 2003 yılında aldığı “Dünyanın en büyük kamyon üretici firması” ve 2004 yılında aldığı “Dünyanın en büyük üçüncü kamyon üretici firması” vardır.
  • Isuzu markası günümüzde dizel motor üretiminde o kadar büyük bir yere sahip ki, üç farklı kıtada 10 dan fazla motor üretim yeri bulunmaktadır.
  • Isuzu markasını tercih eden ve dizel motor kullanan bazı markalarla modellerine örnek verecek olursak; Opel markasının Corsa, Astra, Vectra, Combo, Meriva, Insignia ve Signum modelleri, Chervolet, GMC, Renault ve Hummer markaları diyebiliriz.
  • Dünyada ilk kez hybrid dizel araç motoru denemesini Japonya otomotiv pazarına sunmuş bulunmaktalar ve ürettikleri motorların çevre dostu olmasına özen göstermektedirler.
  • Isuzu ilk binek aracını 1922 yılında üretmiştir. 1959 yılında üretilen ELF serisi kamyonlar hala Japonya otomotiv pazarında önemli bir pazar yerine sahiptir.

Geçmişten günümüze otomotiv sektörüne baktığımızda özellikle dizel motor üretim alanında oldukça büyük bir paya sahip olan Isuzu, 1936 yılında Japonya’da ilk kez hava soğutmalı sisteme sahip otomobil dizel motoru ürettiğinden beri 20 milyona yakın dizel motor üretimi gerçekleştirmiştir. Şirketin ana ofisi halen Japonya’da bulunmaktadır. Isuzu markası günümüzde 7900’ün üzerindeki çalışan sayısı ile birçok kişiye istihdam kaynağı olmaktadır. Isuzu yılda 1 milyonun üzerinde motor üretimi sağlarken 60 farklı tip dizel motor üretimi sağlamaktadır. Dünya piyasasında en büyük otomobil üreticilerinden birisi olan General Motors, Isuzu markasının ortağı konumundadır. Isuzu dünya genelinde General Motorsun dizel motor gelişimi için merkez olarak konumlandırılmıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın