Manuel Araba Kullanma Teknikleri

 Manuel Araba Kullanma Teknikleri
Okunuyor Manuel Araba Kullanma Teknikleri

Bu yazımızda manuel araba nasıl kullanılır anlatmaya çalışacağız. Manuel Araç kullanabilmeniz için debriyajın çalışma mantığını çözmeniz gerekir Debriyaj, kavrama. Anlaşılacağı gibi içinde baskının ve güç aktarımının olduğu ve bir şeyin de kesildiğini ifade eden anlamlar var. Debriyajın çalışma mantığını anladığınızda araba kullanmanın %51’ni çözmüşsünüz demektir.

Manuel Araba Kullanma Aşamaları

Şimdi bu durumu anlatmaya çalışalım. Hadi başlayalım;
İlk önce sol ayağımızla debriyaj pedalına sonuna kadar basacağız ve sonrasında vitesimizi boşa alıp kontak anahtarını çevirip aracımızı çalıştırmış olacağız. Bundan sonra yapmamız gereken şey sağ ayağınız fren pedalında beklerken el frenini indirmek. Sonrasında ise hangi yöne doğru çıkacaksak o yöne doğru sinyal vermek olacak.

Evet bundan sonra yazacaklarımızı dikkatlice okuyun ve iyice ezberinize alın. Sol ayağınız ile debriyaj pedalına basın. Vitesi bire alarak ayağınızı debriyaj pedalından çok yavaş bir şekilde kaldırmaya başlayın bu işlemi yaparken kesinlikle acele etmeyin. Bu debriyaj ayarında acele ederseniz aracı her seferinde stop ettirirsiniz. Sol ayağımızı belli bir noktaya kadar kaldırdığınız zaman belli bir yerde arabanın tepkisi özellikle sesi değişecek ve debriyajın yukarıda bahsettiğimiz kavrama noktasını hissedeceksiniz.

Burası çok önemli dikkat; Şimdi ayağınızı debriyajdan kaldırırken aracınız hareket etmeye başladığında ayağınızı debriyajın o noktasın da sabit tutun araç biraz hareket kazanıyor diye sakın debriyajı komple bırakmayın yoksa aracınız stop edecektir. Ayağınızı bu noktada çok kısa bir süre bekletin ya da 3-5 metre gidene kadar bekleyin, Aracınız artık kavrama yapılmış güç aktarımını tamamlanmıştır debriyajı tamamen bırakabilirsiniz.

Bundan sonrasında vites yükseltme ya da küçültme çok daha kolay. Burada devirden bahsedenler olacaktır, ortalama 2-3 bin devir arası bir üst vitese geçmek mümkün ama şunu unutmayınız. Bu durum yol şartlarına göre değişiklik gösterir yani rampa inişli bir durumdayken zorla devir yükseltmenize gerek yok daha düşük bir devirde vites geçişi sağlanabilir.

Kalkış esnasında motorun sesi fazla çıkıyorsa debriyaj pedalını kavrama noktasına getirmemişsiniz demektir. Yani şöyle düşünelim önce hareket sonra gaz. Burada fark ettiyseniz biraz ezber bozduk çok kafa karıştırmaya da gerek yok durumu zora sokmadan çok basit öğrenilecek bir şey. Yeter ki öğretici doğru seçilsin. Bu aslında pratik yapmak ile de doğru orantılı, bisiklet kullanmayı nasıl ki sonradan öğrendiyseniz bu da benzer bir şekildedir. Umarım size yardımcı olabilmişizdir. İyi sürüşler…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın