Otomatik Araba Kullanmanın Püf Noktaları

 Otomatik Araba Kullanmanın Püf Noktaları
Okunuyor Otomatik Araba Kullanmanın Püf Noktaları

Her ne kadar otomatik vites arabaların kullanımı düz vitesli arabalara göre daha kolay görünse de otomatik vites araçlarında kendilerine özgü otomatik vites araba kullanma teknikleri vardır. Otomatik vitesli araçların düz vitesli araçlardan en büyük farkı debriyaj pedalının olmamasıdır. Araç kontrolü sadece gaz ve fren pedalı kullanılarak yapılır ki bu da kullanıcılara düz vites arabalardaki gibi debriyaj kavrama noktası aratmaz.

Otomatik vites araba kullanma teknikleri konusunda bilgi vermeye önce vites topuzu üzerindeki harf ve rakamların neler olduğunu tanıtarak başlayabiliriz.

Otomatik Vites Harfleri

P konumu; mutlaka araç tamamen hareketsiz duruma geçtiğinde kullanılmalıdır ve park konumudur.
R konumu; araç yine hareketsiz konumda iken kullanılır geri vites konumudur.
N konumu; boş konumdur
D konumu; 1-2-3 eğer O/D on ise 4 viteslere geçer O/D off ise 4. vitese geçmez.
2 konumu; 1-2 viteslere geçer diğerlerine geçmez. Normalüstü rampaları iner ve çıkarken kullanılır.
L konumu; 1 vitese geçer diğerlerine geçmez. Çok dik rampaları iner veya çıkarken kullanılır.

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Burada yer alan P harfi araç park halinde iken vitesin getirilmesi gerekli olduğu yeri göstermektedir. Araç ilk çalışma esnasında bu vites konumunda olmalıdır. Bazı araç modellerinde vites P konumunda olmasına rağmen araç çalışmıyorsa fren pedalına basmak gerekmektedir. Araç durdurulduktan sonra vitesin yine P konumuna getirilmesi gerekir ki bazı araçlarda vites bu konuma alınmadan aracın kontak kapatmasına izin vermemektedir.

N harfi ise aracın boşta olduğu durumu anlatmaktadır. Frene basarak araç durdurulduktan sonra vites pozisyonu N konumuna alınır. Fakat uzun süreli durmalarda bu konum yerine P konumunun kullanılması gerekir.

R pozisyonu aracı geri hareket ettirmekte kullandığımız konumdur.

İleri gidişlerde ise vitesin olması gereken pozisyonu D konumudur. Vites D konumunda iken hızlanmak istediğinizde gerekli olduğu kadar gaz pedalına basarak yol alınır. Durmak istediğimizde fren pedalı ile araç yavaşlatılır.

Yokuş aşağı yollarda giderken aracın kendiliğinden ivmelendiği herkesçe bilinmektedir. İşte tam burada otomatik vitesli arabalarda yardımımıza D konumunun alt kademesinde yer alan 1, 2, 3 vitesleri yetişmektedir. Bu viteslerin pozisyonuna göre aracımızı hangi viteste gitmesini istersek oraya sabitleyebiliriz. Mesela çok dik bir yokuştan aşağı inerken aracın kendiliğinden gereğinden fazla hızlanmasını engellemek için vites pozisyonu 1 konumuna alınır ve aracın yokuşu motor freniyle inmesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise aracın yüksek sayılabilecek hızların üzerinde gittiği durumlarda bu vites konumunun manuel olarak 3 ten 2 alınmamasıdır.

İster otomatik olsun ister manuel olsun hangi aracı kullanırsak kullanalım yol koşulları ve trafik kuralları hep aynıdır, değişmez. Bunlara uyduğumuz sürece trafik bizim için hep güvenli akacaktır. İyi sürüşler dileriz…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın