Renault Fluence Z.E.

 Renault Fluence Z.E.
Okunuyor Renault Fluence Z.E.


Renault‘nun Türkiye’de çok satanlar listesinde yerini alan Fluence modeli üzerine şekillendirilen elektrikli aracı Renault Fluence Zero Emisyon‘u mercek altına aldık.

Renault Fluence Z.E.

Renault Fluence Z.E.

Otoyol kullanımı kadar şehiriçinde de rahat bir kullanım amacıyla tasarlanan Fluence Z.E., sıfır karbon salınımı sayesinde gelecekte karşılacağımız araç kavramını bugünden kullanımımıza sunuyor. Performans ve konfor başta olmak üzere benzinli ve dizel versiyonlarından taviz vermeyen Renault Fluence Z.E., 100 kilometre mesafeyi 2,5 lira maliyetle gitmeyi sağlıyor.

Satışa sunulmadan hemen önce Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Abar tarafından tanıtımı yapılan ve Santral İstanbul’da test sürüşüne çıkarılan araç, teknolojik devrim olarak tanımlanıyor.
Sessiz ve yüksek torklu Renault Fluence Z.E.’nin İstanbul, Ankara ve Gaziantep başta olmak üzere tüm Türkiye’de zamanla kullanımının yaygınlaşması bekleniyor.

Renault Fluence Z.E.

Renault Fluence Z.E.


Aracın 185km menzile sahip bataryası 4,5 liraya dolarken, dolum işleminin gece yapılması durumunda elektrik faturası 100 km için 1,5 lira, gündüz yapılması durumunda elektrik faturasının 2,5 lira olduğu belirtilenler arasında.
Oyak Renault Bursa Fabrikası‘nda üretilece olan Renault Fluence Z.E.’nin Avrupa’da 5 bin Euro teşvikle 21 bin 300 Euro olan fiyatına ek olarak aylık batarya kira bedeli 79 Euro olarak belirtiliyor. Aybar Türkiye’de yüzde 3’lük bir ÖTV ile Renault Fluence Z.E.’nin oldukça rekabetçi bir fiyata sahip olacağını söylüyor.

Renault Fluence Z.E.

Renault Fluence Z.E.


12 bin km yapılması durumunda benzinli ve dizel araçlara göre ciddi bir avantaj elde edileceği belirtilirken, bakım periyodunun ise 2 yıl olduğu eklenenler arasında.
Avrupa’da 3000 adet sipariş alan aracın Türkiye’deki sipariş adedi ise 600 adet olarak belirtiliyor.

Renault Fluence Z.E. için 3 farklı şarj yöntemi mümkün:

Standart: Evdeki elektrik şebekesinden ya da profesyonel elektrik dolum istasyonunda(6-8 saat)
Hızlı şarj: 30 dakikada %80 şarj
Quick Drop: Batarya değişimi

Renault Fluence Z.E.

Renault Fluence Z.E.


Renault Fluence Z.E. teknik verileri:

70kW(95bg) motor gücü
226Nm tork
135km/h son sürat
Otomatik şanzıman
1543kg ağırlık
317lt bagaj hacmi
185km maksimum menzil
Lityum iyon batarya
Km’de 12 g CO²’ye eşdeğer salınım (tüketilen elektriğin elde edilmesi sırasında oluşan)

Renault Fluence Z.E.

Renault Fluence Z.E.


Dış tasarım bakımından Renault Fluence benzinli ve dizel modellerinden farları, jantları ve ön panjuruyla farklılaşan Fluence Z.E. için Renault başarılı tasarımı değiştirmeye gerek duymamış, sadece aracın boyu 13cm daha uzatılarak 4750mm’ye ulaşmış. Arka ve ön farlar o kadar başarılı olmuş ki, modifiye tutkunlarının elinden geçirilmiş normal Fluence’leri yollarda görmek mümkün.

Renault Fluence Z.E.

Renault Fluence Z.E.


İç tasarımda ise gösterge panelleri dışında Z.E. logosu Fluence Z.E.’yi ele veriyor.
Renault Fluence Z.E.‘nin motoru 160 kg ağırlığında. 11.000 d/d’da 95 beygir güç üretebilen elektrik motoru maksimum torku ise 226Nm. Fluence Z.E. 250kg ağırlığındaki pilleri ise arka koltuğun arkasında konumlanmış bu da bagaj hacmini 300 litreye düşürmüş. Pillerin kapasitesiyse 22 kW/h olarak belirtiliyor.

Yapılan Yorumlar
  • reno dedi ki:

    100 km&#39de 2.5 lira maliyet ve sıfır karbon salınımı gerçekten çok iddialı. Benzin fiyatlarının yüksekliğinden bu kadar şikayet edilirken neden bu araçlar tercih edilmez anlamak mümkün değil.

  • otofanzin dedi ki:

    Renault aracın Aralık ayında Türkiye&#39de satışa sunulacağını açıkladı. Türkiye fiyatı henüz belli değil fakat Avrupa fiyatı ile yakın olacağı yönünde açıklamalar var. Fluence Z.E. Fransa&#39da 20.900 – 26.900 Euro arasında satılacak, bataryaları ise aylık olarak 79 Euro&#39ya kiralanıyor.
    Fluence Z.E.&#39nin ilk etapta Türkiye&#39ye 300 adet getirileceği belirtilmiş.

Bir Yorum Yapın