Triger Kayışı Nedir? Kaç Km’de Değişir? Koparsa Nasıl Anlaşılır?

 Triger Kayışı Nedir? Kaç Km’de Değişir? Koparsa Nasıl Anlaşılır?
Okunuyor Triger Kayışı Nedir? Kaç Km’de Değişir? Koparsa Nasıl Anlaşılır?

Triger kayışı; motorların güvenliği ve tam performans göstermesi noktasında ana etken olarak bilinmektedir. Sektörde eksantrik mili kayışı olarak ifade edildiğini de vurgulamak gerekir. Triger kayışının kopması veya bir sebepten dolayı zarar görmesi halinde motorda telafisi mümkün olmayan kayıplar meydana gelebilir. Belirli yıl aralıklarında veya kilometrelerde triger kayışının değiştirilmesi zorunlu tutulmaktadır.

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Triger kayışı; krank milinden aldığı hareketi eksantrik miline iletmekle sorumludur. Bu sayede, supapların açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Ayrıca, motor soğutma sıvısından da sorumlu olduğunu ifade edebiliriz. Eksantrik miline ve devridaim pompasına dönmeleri için gerekli olan enerjinin verilmesinden triger kayışı sorumludur.

Triger kayışı; işlevlerini belirli bir düzene göre yerine getirmektedir. Eksantrik mili ve krank mili dişlilerinin öncelikli olarak belirli bir hizaya getirilmesi gerekmektedir. Ardından, triger kayışı, bu millerin üzerinde yer alan çentiklere takılmaktadır. Triger kayışının hangi aralıklara göre çentiklere takılacağı tamamen üreticinin kararına göre belli olmaktadır. Ancak, hizanın doğru ayarlanması şarttır. Aksi takdirde; supapların doğru zamanda açılıp kapanması mümkün olmayacaktır.

Triger sisteminin parçaları arasında triger kayışı, gergi bilyesi ve devridaim pompası bulunmaktadır. Bu parçaların hepsi bir arada satılmaktadır. Ayrıca, aynı zamanda yenilenmeleri gerekmektedir. Bu üç parçadan herhangi biri sorun çıkardığı takdirde sistemin doğru işlemesi imkansız hale gelecektir.

Triger Kayışı Kaç Km’de Değişir?

Triger kayışının ve bütün sistemin belirli aralıklarla değiştirilmesi şarttır. Bu sayede, aracın kullanım ömrünün uzatılması mümkün olmaktadır. Ancak, triger kayışının ömrü iki farklı şekilde belirlenmektedir. Bir başka deyişle, triger kayışının hem kullanım süresine hem de kullanıldığı mesafeye göre farklı bir son kullanma tarihi bulunmaktadır.

Modele göre farklılık gösterse bile triger kayışının ortalama ömrünün üç yıl olduğunu ifade etmek gerekir. Üç yılı bitirdiğiniz zaman, herhangi bir sorun olmasa bile triger kayışını değiştirmek zorundasınız. Buna ek olarak, marka ve modele göre değişmekle beraber, genellikle 90-100 bin km’de bir olmak üzere triger kayışı değiştirilmelidir.

Triger Kayışı Koparsa Nasıl Anlaşılır?

Triger kayışının kopması halinde motor çok ciddi hasarlar görecektir. Triger kayışının kopup kopmadığını anlamak için supap zamanlamasına bakmak gereklidir. Supap zamanlamasının bozulması halinde triger kayışının koptuğu kesin olarak anlaşılmaktadır. Zamanlaması bozulan supaplar; kapalı olması gereken hallerde açık olmaya devam ederler. Açık supaplara pistonların çarpması söz konusu olmaktadır. Pistonlar çarptıktan sonra supaplar eğilecektir. Bu durum, pistonların zarar görmesine sebep olur. Bir sonraki aşamada, supap ve pistonların bağlantılı olduğu tüm parçalarda birtakım zorlanmalar meydana gelecektir. Sonuç olarak, motorun beklenmeyen bir gürültüyle durması gündeme gelir. Triger kayışı koparsa nasıl anlaşılır diye merak edenlere eksantrik mili, krank mili ve supaplarda meydana gelen bozulmalara bakmaları yönünde tavsiye verebiliriz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın