Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller
Okunuyor Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Yükselen yakıt fiyatları ve fosil yakıtların çevreye vermiş olduğu zararlar düşünüldüğünde çoğu kişi yeni alternatifler aramaya başladı. Günümüzde bu arayışa destek verebilmek amacıyla elektrikli araçlar üretiliyor. Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ise elektrik gücünden faydalanmak isteyen kullanıcılar için birbirinden güzel seçenekler sunuyor.

2040 yılına kadar benzinli ve dizel araçların satışının yasaklanacağı ve çevre ile uyumlu olarak üretilen hibrit ve elektrikli otomobillerin kullanılacağı açıklamasından sonra ülkemizde bu sektöre yönelmeye başladı. Öncelikle Amerika’da ortaya çıkan elektrikli otomobiller büyük bir hızla Avrupa ülkeleri arasında da yer edinirken ülkemizde de piyasa üzerinde çeşitli modelleri ile boy göstermeye başladı. Tesla gibi birkaç markanın otomobillerini görürken şimdilerde ülkemizde yabancı pek çok markanın elektrikli otomobil modelleri yer alıyor.

BMW Elektrikli Otomobil Modelleri

Elektrikli otomobil sektöründe de başarılı bir şekilde ilerlemelerine devam eden BMW markasının Türkiye piyasası üzerinde i3, i8, x5 xDrive40e, 740Le xDrive gibi modelleri bulunuyor. Bu araçların genel özellikleri benzinli, dizel ve elektrikli olmak üzere farklı şekillerde kullanılabilir olmasıdır. Ülkemizdeki en lüks ve en pahalı hibrit ve elektrikli otomobil seçeneklerine sahip ola BMW genelde spor görünümlü araç modelleri ile dikkat çekmektedir. 190 bin TL’den başlayan fiyat seçeneklerinde araç modeline göre 900 bine varıncaya kadar araç seçeneği görebiliyorsunuz.

Toyota Elektrikli Otomobil Modelleri

Türkiye elektrikli otomobil modelleri arasında güçlü bir konuma sahip olan Toyota modelleri hibrit özelliklerin yanı sıra sadece elektrikli kullanım özellikleri de sunuyor. Toyota Yaris, Auris Hybrid, C-HR Hybrid gibi modeller ile elektrikli otomobil piyasasında yarışıyor. En düşük 88 binden başlayan Toyota fiyatlarında hibrit modeller daha pahalı seçenekler haline gelirken geniş renk seçeneği ve cam tavan gibi tasarımlar ile fiyat farkı da yükselebiliyor.

Lexus Elektrikli Otomobil Modelleri

Toyota markası olan Lexus birbirinden güzel elektrikli otomobil modeli ile göz kamaştırıyor. Lüks segmentte Hybrid modelleriyle hem tasarımı hem de çevre dostu olma özelliğini bir arada sunuyor.  Lexus CT 200h, IS 300h, GS 300h, NX300h, RX 450h, RC 200t gibi çeşitli özelliklerdeki araçları ile Türkiye piyasasına yön veren tasarımlar sunuyor. En düşük 160 bin TL gibi bir rakamdan satışa sunulan bu otomobillere ek olarak Kia Niro, Renault ve Volvo gibi markalarda eşlik ediyor.

Renault Elektrikli Otomobiller

Renault’un iki elektrikli modeli bulunuyor. Bunlardan biri olan Twizy’i daha önce Oto Fanzin’de sizin için ayrıntılı olarak incelemiştik. %100 Elektrikle çalışan ve çevre dost olan Zoe modeli ise Renault tutkunları için muhteşem bir elektrikli otomobil seçeneği sunuyor. 2.5 saatte tam kapasite şarj olan Renault Zoe, tek bir şarjla 400 km yol katedebiliyor. Ayrıca araç maksimum 135 km. hıza kadar ulaşabiliyor. 100 km hıza ulaşması için 13.2 saniye sürüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın