Uzun Yolda Araba Dinlendirme

 Uzun Yolda Araba Dinlendirme
Okunuyor Uzun Yolda Araba Dinlendirme

Uzun yolda araç dinlendirme, aracına zarar vermeden uzun yol yapmak isteyen kimselerin yapması gerekenlerdir. Uzun yolda araba kullanımı düzgün bir şekilde yapılmadığında aracın ısınma problemi yaşamasına sebep olmaktadır. Uzun süre kullanımda turbo motorlarda aracın turbosu ısınmaktadır ve bu ısınma da soğutma yağına zarar veren bir etkene dönüşmektedir. Uzun yolda araba dinlendirme işlemi yapmak isteyen kimselerin yapması gereken ilk şey, araç durduktan sonra kontağı hemen kapatmamak olmalıdır. İlgili kimsenin araç durduktan sonra aracı kullanma şekline göre minimum 10- 15 saniye kadar rölantide çalıştırıp kontağı öyle kapatması gerekmektedir. Uzun yolda araba dinlendirme işleminin hem şoför ve birlikte yolculuk ettiği kişilerin hem de aracın sağlığı için 2 saatte bir mola verme şekline yapılması gerekmektedir. Araç sürücüsünün bu noktada iki farklı seçeneği bulunmaktadır. Ya iki saatte bir ya da 150 km’de bir mola verilmesi gerekmektedir. Bu molaların süresi ise en az 15 dakika olmalıdır.

Uzun yolda araba dinlendirme, kullanılan aracın otomatik olup olmamasına göre de farklılık göstermektedir. Otomatik vitesli araçlarda uzun yolda uzun süre kullanılmaları hallinde ısınma problemini daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden ilgili kimsenin otomatik vitesli bir araç ile uzun yola çıkması halinde aracı rölantide biraz çalıştırıp kontağı öyle kapatması gerekmektedir. Otomatik vitesli araçlarda 2 saatte bir mola verme işlemi çok daha büyük önem arz etmektedir.

İlk Kez Uzun Yola Çıkacak Sürücülere Tavsiyeler

İlk kez arabaları ile yola çıkacak sürücülere tavsiyeler, ilgili kimsenin konforlu ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşaması için mutlaka dikkate alması gereken önerilerdir. Uzun yolda ilk kez araba kullanmak isteyen sürücüler riskleri en aza indirmek için aşağıda sunduğumuz tavsiyeleri dikkate almalıdır. Uzun yola ilk kez çıkacak birinin dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Aracınızın bakımlarını yaptırılmalı ve kontrolden geçirilmelidir.
  • Dinlenmiş bir şekilde yola çıkmanız gerekmektedir.
  • Mola vermeyi unutmamanız gerekmektedir. 2 saatte bir kısa kısa molalar vermek yararınıza olacaktır.
  • Aracınızın lastiklerinin doğru hava basıncına sahip olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Aracınızın hızını elinizden geldiği kadar sabit tutmaya çalışmanız gerekmektedir.
  • Yolun daha çekilebilir bir hal alması için kendinize önceden bir müzik listesi oluşturmanız özellikle uyuyakalmamanız için faydalı olacaktır.
  • Planlı ve düzenli bir yolculuk için önceden mola vereceğiniz yerleri kararlaştırmanız gerekmektedir.

İlk kez uzun yola çıkacak kimselerin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi de uzun yolda araba dinlendirme işlemini mutlaka gerçekleştirmiş olmalarıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın